• Ponad 140 rodzin ransomware poległo - serwis No More Ransom obchodzi swoją czwartą rocznicę

  27 lipca 2020 - Wiadomości prasowe

  W lipcu 2016 roku holenderska policja, Europol oraz firmy Kaspersky i McAfee uruchomiły inicjatywę No More Ransom mającą na celu bezpłatną pomoc ofiarom oprogramowania ransomware w odzyskiwaniu danych bez płacenia okupu cyberprzestępcom. Obecnie serwis posiada 163 partnerów na całym świecie i potrafi odszyfrować dane zablokowane przez 140 różnych rodzajów szkodliwych programów.

  Czytaj dalej >
 • Cybergang Lazarus stosuje wieloplatformowe narzędzia w serii ataków obejmujących szpiegowanie danych i żądanie okupu - także w Polsce

  20 lipca 2020 - Informacje o zagrożeniach

  Badacze z firmy Kaspersky wykryli serię ataków, w których cyberprzestępcy wykorzystują zaawansowaną architekturę szkodliwego oprogramowania o nazwie MATA w celu atakowania systemów operacyjnych Windows, Linux oraz macOS. Architektura jest stosowana od wiosny 2018 r. i jest powiązana z dobrze znanym oraz produktywnym cybergangiem Lazarus z Korei Północnej. Ofiary ataków zostały zidentyfikowane w Polsce, Niemczech, Turcji, Korei, Japonii oraz Indiach.

  Czytaj dalej >
 • Cyberprzestępcy wykorzystują popularność serwisów streamingowych do atakowania fanów seriali

  17 lipca 2020 - Wiadomości prasowe

  W okresie od stycznia 2019 r. do 8 kwietnia 2020 r. ponad 5 000 użytkowników produktów firmy Kaspersky zetknęło się z różnymi zagrożeniami, próbując uzyskać dostęp do serwisu Netflix za pośrednictwem nieoficjalnych plików wykorzystujących jego nazwę. Wykryto łącznie ponad 22 000 prób infekcji wykorzystujących jako przynętę Netfliksa. Jeśli chodzi o oryginalne seriale na platformach streamingowych, cyberprzestępcy najczęściej wykorzystywali produkcję The Mandalorian - z zagrożeniami podszywającymi się pod ten serial zetknęło się łącznie 1 614 użytkowników (5 855 prób infekcji).

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Safe Kids chroni dzieci przed niebezpiecznymi treściami w serwisie YouTube

  16 lipca 2020 - Informacje o produktach

  Aby rodzice nie musieli się martwić, że ich dziecko trafi na nieodpowiednie treści w serwisie YouTube - jednej z najpopularniejszych usług streamingowych, z jakich korzystają dzieci - firma Kaspersky wprowadziła do swojego rozwiązania Kaspersky Safe Kids możliwość bezpiecznego wyszukiwania. Po włączeniu funkcja ta blokuje wyniki wyszukiwania dotyczące filmów zawierających nieodpowiednie treści z takich kategorii jak narkotyki, wulgaryzmy, agresywne zachowanie czy pornografia.

  Czytaj dalej >
 • Tetrade: brazylijscy cyberprzestępcy atakują świat nową generacją trojanów

  15 lipca 2020 - Wiadomości prasowe

  Brazylijscy cyberprzestępcy, od dawna postrzegani jako jedni z najkreatywniejszych twórców szkodliwego oprogramowania, zaczęli eksportować swoje szkodliwe programy poza kraj. Według badaczy z firmy Kaspersky cztery rodziny zaawansowanych trojanów bankowych - Guildma, Javali, Melcoz oraz Grandoreiro - zaczęły atakować użytkowników z Ameryki Północnej, Europy oraz Ameryki Łacińskiej. Określane łącznie jako Tetrade, reprezentują one najnowsze innowacje w zakresie szkodliwego oprogramowania bankowego, wykorzystując szereg nowych technik zapobiegających wykryciu.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky wprowadza piaskownicę przeznaczoną dla badaczy cyberbezpieczeństwa

  13 lipca 2020 - Informacje o produktach

  Technologia piaskownicy firmy Kaspersky jest już dostępna do wykorzystywania w sieciach klientów. Lokalne rozwiązanie Kaspersky Research Sandbox jest przeznaczone dla organizacji posiadających rygorystyczne ograniczenia dotyczące ujawniania danych i pomaga im w tworzeniu wewnętrznych centrów operacji bezpieczeństwa (SOC) lub zespołów reagowania na incydenty komputerowe (CERT). Rozwiązanie umożliwia wykrywanie i analizowanie zagrożeń ukierunkowanych, dając jednocześnie gwarancję, że żadne badane pliki nie są wysyłane poza sieć organizacji.

  Czytaj dalej >
 • Trzy w jednym: Kaspersky wprowadza zintegrowane rozwiązanie ochrony punktów końcowych dające średnim firmom możliwość reagowania na cyberincydenty

  10 lipca 2020 - Informacje o produktach

  Wraz z najnowszą aktualizacją swojego flagowego rozwiązania dla średnich firm i korporacji Kaspersky prezentuje nowe podejście, które integruje produkt Kaspersky Endpoint Security for Business z chmurową konsolą administracyjną, rozwiązaniem Kaspersky Endpoint Detection and Response Optimum (EDR Optimum) oraz piaskownicą Kaspersky Sandbox. Nowe rozwiązanie EDR zostało dostosowane do potrzeb organizacji posiadających ograniczoną wiedzę oraz zasoby w zakresie bezpieczeństwa, oferując natychmiastową widoczność oraz szczegółowe informacje dot. cyberincydentów, jak również możliwość przeprowadzenia natychmiastowych prac dochodzeniowych oraz automatyczne reakcje na wykryte zagrożenia.

  Czytaj dalej >
 • Ponad tysiąc wystawionych na sprzedaż adresów URL kieruje użytkowników na niebezpieczne strony

  9 lipca 2020 - Informacje o zagrożeniach

  Badacze z firmy Kaspersky wykryli ponad tysiąc nieaktywnych domen, które przekierowują odwiedzających na niechciane adresy URL w celu generowania zysków dla cyberprzestępców. Wiele spośród tych stron zostało zidentyfikowanych jako szkodliwe. Tego rodzaju domeny są wystawione na sprzedaż na jednej z największych na świecie i najstarszych aukcji domen.

  Czytaj dalej >
 • Nie kupuj kota w worku: problemy związane z aplikacjami adware preinstalowanymi na smartfonach

  7 lipca 2020 - Informacje o zagrożeniach

  W toku analizy ataków na urządzenia mobilne firma Kaspersky odkryła, że 14,8% użytkowników, którzy w 2019 r. stanowili cel szkodliwego oprogramowania lub oprogramowania adware, padło ofiarą infekcji pamięci systemowej, w wyniku czego zainstalowane szkodliwe pliki stały się nieusuwalne. Pewną rolę odgrywały również preinstalowane aplikacje domyślne: w zależności od marki ryzyko związane z nieusuwalnymi aplikacjami waha się od jednego do pięciu procent w przypadku tańszych urządzeń, a w ekstremalnych przypadkach dochodzi do 27%.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky pomaga giełdzie kryptowalut Indacoin powstrzymywać oszukańcze operacje

  2 lipca 2020 - Wiadomości prasowe

  Jedną z głównych zalet kryptowaluty jest możliwość błyskawicznego dokonywania bezpiecznych transakcji. Jednak anonimowy i zdecentralizowany charakter takich transakcji może zostać wykorzystany przez oszustów do prania pieniędzy lub naciągania osób inwestujących w kryptowalutę. Dlatego, aby zapobiec nieuczciwym praktykom i zapewnić prawdziwe bezpieczeństwo inwestycjom swoich klientów, giełda kryptowalut Indacoin wdrożyła rozwiązanie Kaspersky Fraud Prevention.

  Czytaj dalej >