• Policja rodzicielska: bycie"złym gliną" nie ochroni dzieci przed zagrożeniami online

    25 kwietnia 2018 - Wiadomości prasowe

    Zagrożenia związane z dorastaniem w świecie cyfrowym to nie jedyny problem spędzający sen z powiek rodziców - poważnym powodem do niepokoju jest również czas, jaki dzieci spędzają online. Aby chronić swoje dzieci przed zagrożeniami online, jedna trzecia rodziców ogranicza im ilość czasu, jaki mogą poświęcić na aktywność internetową. Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab oraz B2B International pokazuje, że nie zawsze jest to skuteczna metoda ochrony dzieci online.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab identyfikuje infrastrukturę cybergangu Crouching Yeti znanego z ataków na firmy przemysłowe

    23 kwietnia 2018 - Wiadomości prasowe

    Kaspersky Lab zidentyfikował infrastrukturę wykorzystywaną przez znane rosyjskojęzyczne ugrupowanie cyberprzestępcze zwane Crouching Yeti lub Energetic Bear, która składa się z zainfekowanych serwerów zlokalizowanych na całym świecie. Z badania wynika, że od 2016 r. zaatakowane zostały liczne serwery w różnych państwach, niekiedy w celu uzyskania dostępu do innych zasobów.

    Czytaj dalej >
  • Oszuści wykorzystują pogłoski o ICO komunikatora Telegram, aby uruchomić dziesiątki fałszywych stron dla inwestorów - kradnąc w jednym przypadku dziesiątki tysięcy dolarów

    20 kwietnia 2018 - Wiadomości prasowe

    Badacze z Kaspersky Lab wykryli dziesiątki niezwykle przekonujących fałszywych stron internetowych podszywających się pod serwisy inwestycyjne związane z emisją cyfrowych monet/tokenów (ang. Initial Coin Offering, ICO) komunikatora internetowego Telegram. Wygląda na to, że wiele z tych stron internetowych należy do tej samej grupy. W jednym tylko przypadku ofiarom oszustwa, które wierzyły, że inwestują w tzw. "Gramy" - rzekomą nową walutę Telegrama - skradziono kryptowalutę o wartości dziesiątek tysięcy dolarów. Telegram nie potwierdził oficjalnie ICO, ostrzegł natomiast przed oszukańczymi stronami dla inwestorów.

    Czytaj dalej >
  • Aplikacje mogą stwarzać ryzyko ujawnienia danych osobowych ze względu na wykorzystanie kodu osób trzecich

    18 kwietnia 2018 - Wiadomości prasowe

    Analizując popularne aplikacje randkowe, badacze z Kaspersky Lab odkryli, że niektóre z nich przesyłają niezaszyfrowane dane użytkowników za pośrednictwem niezabezpieczonego protokołu HTTP, stwarzając zagrożenie dla prywatności. Jest to wynik stosowania w niektórych aplikacjach zewnętrznych gotowych do użycia zestawów narzędzi dla programistów (SDK), które są dostarczane przez popularne sieci reklamowe. Niektóre z takich aplikacji są zainstalowane na kilku miliardach urządzeń na całym świecie, a poważna luka w zabezpieczeniach oznacza możliwość przechwycenia, zmodyfikowania i wykorzystania prywatnych danych w dalszych atakach, wobec czego wielu użytkowników pozostaje bezbronnych.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab wykrył cybergang Roaming Mantis atakujący smartfony z Androidem

    16 kwietnia 2018 - Wiadomości prasowe

    Badacze z Kaspersky Lab wykryli nowe szkodliwe oprogramowanie dla systemu Android rozpowszechniane z użyciem techniki przechwytywania ustawień DNS, atakujące głównie w Azji. Kampania cyberprzestępcza, nazwana Roaming Mantis, pozostaje aktywna i ma na celu kradzież informacji użytkowników, łącznie z danymi logowania, a także pozwala atakującym na przejęcie kontroli nad zainfekowanymi urządzeniami mobilnymi. W okresie luty-kwiecień 2018 r. badacze wykryli to szkodliwe oprogramowanie głównie w Korei Południowej, Bangladeszu oraz Japonii, jednak z dużym prawdopodobieństwem istnieją także ofiary zlokalizowane w innych częściach świata. Zdaniem ekspertów z Kaspersky Lab cyberprzestępcy stojący za operacją są motywowani chęcią zysku.

    Czytaj dalej >
  • Zaawansowane zagrożenia IT w I kwartale 2018 r.: Azja i Bliski Wschód siedliskiem nowych cyberataków

    12 kwietnia 2018 - Wiadomości prasowe

    W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku badacze z Kaspersky Lab wykryli wzmożoną aktywność zaawansowanych cyberataków (APT) zlokalizowanych w Azji - ponad 30% raportów z pierwszego kwartału dotyczyło kampanii cyberprzestępczych z tego regionu. Na bliskim Wschodzie zaobserwowano także szereg nowych technik wykorzystywanych w szkodliwych działaniach.

    Czytaj dalej >
  • Chroni znacznie więcej niż hasła - nowy Kaspersky Password Manager jest już dostępny

    6 kwietnia 2018 - Wiadomości prasowe

    Kaspersky Lab informuje o wydaniu polskojęzycznej wersji nowej generacji swojego rozwiązania freemium - Kaspersky Password Manager. Teraz produkt przechowuje nie tylko loginy i hasła, ale również dane dotyczące płatności oraz skany i zdjęcia dokumentów, które potrafi rozpoznawać.

    Czytaj dalej >
  • VPN i piłka nożna: ukryte szkodliwe koparki kryptowaluty w legalnych aplikacjach mobilnych

    5 kwietnia 2018 - Wiadomości prasowe

    Badacze z Kaspersky Lab odkryli, że coraz więcej cyberprzestępców zwraca się w kierunku szkodliwego oprogramowania, które kopie kryptowaluty kosztem urządzeń mobilnych użytkowników. Przestępcy ci stają się coraz bardziej chciwi i obecnie wykorzystują nie tylko szkodliwe oprogramowanie, ale zaszywają również koparki w legalnych aplikacjach VPN i związanych z piłką nożną, aby zarabiać na setkach tysięcy ofiar bez ich zgody.

    Czytaj dalej >
  • Nowa usługa Kaspersky Cloud Sandbox usprawnia badanie i reagowanie na zagrożenia złożone

    4 kwietnia 2018 - Informacje o produktach

    Aby pomóc firmom usprawnić prowadzenie badań i reagowanie na zagrożenia złożone, Kaspersky Lab uruchomił nową usługę o nazwie Kaspersky Cloud Sandbox. Poprzez umożliwienie "zdetonowania" podejrzanych plików w środowisku wirtualnym, jak również dostarczenie pełnego raportu odnośnie działań danego obiektu, usługa ta ma na celu zwiększenie sprawności reagowania na incydenty oraz technik śledczych w zakresie cyberbezpieczeństwa bez ryzyka dla firmowych systemów IT. Kaspersky Cloud Sandbox pozwala firmom wykorzystywać piaskownicę bez konieczności dodatkowych inwestycji w infrastrukturę sprzętową. Rozwiązanie to jest dostępne na podstawie subskrypcji w ramach serwisu Kaspersky Threat Intelligence Portal.

    Czytaj dalej >
  • W cyberprzestrzeni nie ma miejsca na zbyt dużą pewność siebie: co czwarty atak DDoS uderza w przypadkowe ofiary

    27 marca 2018 - Wiadomości prasowe

    Co czwarta firma, która doświadczyła ataku DDoS mającego na celu zatrzymanie funkcjonowania infrastruktury IT, uważa, że nie stanowiła jego pierwotnego celu, co podkreśla, że organizacje nie mogą pozwolić sobie na zbytnią pewność siebie, jeśli chodzi o współczesny krajobraz zagrożeń. W badaniu przeprowadzonym przez Kaspersky Lab* 27% respondentów wskazało, że bycie przypadkowym obserwatorem było najbardziej prawdopodobnym powodem ataków DDoS na ich organizację, co sugeruje, że wszystkie firmy znajdują się na linii ognia, nawet jeśli nie ma ich na cyberprzestępczej liście celów.

    Czytaj dalej >