• Ewolucja cyberzagrożeń w III kwartale 2019 r.: oprogramowanie ransomware atakuje dane w kopiach zapasowych

  29 listopada 2019 - Przeglądy

  Badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali nowy, coraz popularniejszy rodzaj ataku ransomware. Ponieważ celem szkodnika są sieciowe urządzenia magazynujące dane (NAS), stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla kopii zapasowych, które zwykle są przechowywane na takich urządzeniach. Technologia NAS uważana jest w większości za bezpieczną, dlatego użytkownicy często nie są przygotowani na możliwość infekcji, narażając tym samym swoje dane na większe ryzyko.

  Czytaj dalej >
 • RevengeHotels: cyberprzestępcy kradną dane dotyczące kart kredytowych klientów z recepcji hotelowych na całym świecie

  28 listopada 2019 - Wiadomości prasowe

  Badanie przeprowadzone przez firmę Kaspersky dotyczące kampanii RevengeHotels, której cel stanowiła branża hotelarska, potwierdziło, że ponad 20 hoteli w Ameryce Łacińskiej, Europie oraz Azji padło ofiarą ataków ukierunkowanych przy użyciu szkodliwego oprogramowania. W rzeczywistości liczba ta może być jeszcze wyższa. Dane podróżujących dotyczące ich kart kredytowych, które są przechowywane w hotelowym systemie administracyjnym, łącznie z tymi otrzymywanymi z internetowych biur podróży, są narażone na kradzież i sprzedaż cyberprzestępcom na całym świecie.

  Czytaj dalej >
 • Niemal trzy czwarte podejrzanych obiektów to faktyczne cyberzagrożenia

  27 listopada 2019 - Wiadomości prasowe

  Eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali zanonimizowane i zagregowane dane statystyczne dotyczące żądań wysyłanych do Kaspersky Threat Intelligence Portal, usługi oferującej dostęp do kilku petabajtów globalnych, uaktualnianych na bieżąco danych dot. cyberzagrożeń. Analiza wykazała, że gdy badacze bezpieczeństwa żądali dodatkowych szczegółów dotyczących podejrzanego obiektu, w 72%1 przypadków okazywał się on szkodliwy i gdyby nie został zbadany, mógł stanowić zagrożenie dla firm.

  Czytaj dalej >
 • Nowe rozwiązanie Kaspersky Sandbox automatyzuje ochronę przed zaawansowanymi cyberzagrożeniami

  26 listopada 2019 - Wiadomości prasowe

  Firma Kaspersky wprowadziła nowe rozwiązanie Kaspersky Sandbox wspomagające organizacje w zwalczaniu zaawansowanych zagrożeń, które próbują uniknąć wykrycia przez platformy ochrony punktów końcowych (EPP). Rozwiązanie automatycznie analizuje nowe podejrzane pliki i przesyła wynik do zainstalowanej platformy EPP. Dzięki temu organizacje wzmacniają swoją ochronę przed nieznanymi wcześniej zagrożeniami, nawet jeśli nie posiadają zespołu doświadczonych analityków zagrożeń lub dysponują ograniczonymi zasobami.

  Czytaj dalej >
 • Liczba oszustw wykorzystujących powiadomienia przeglądarki wzrosła trzykrotnie w pierwszych trzech kwartałach 2019 r.

  25 listopada 2019 - Wiadomości prasowe

  Według badaczy z firmy Kaspersky na popularności zyskuje wykorzystywanie fałszywych powiadomień w przeglądarkach do celów phishingowych oraz reklamowych. Świadczy o tym fakt, że liczba użytkowników dotkniętych tym problemem rosła w tym roku z miesiąca na miesiąc - z ponad 1,7 mln w styczniu do ponad 5,5 mln we wrześniu 2019 r. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. produkty firmy Kaspersky ochroniły łącznie ponad 14 milionów użytkowników przed próbami zezwolenia stronom internetowym na wyświetlanie niechcianych powiadomień. Mimo że zagrożenie to nie należy do wyrafinowanych, warto poświęcić mu więcej uwagi, ponieważ ofiarą może stać się każdy użytkownik internetu.

  Czytaj dalej >
 • Firma Kaspersky wykrywa 37 luk w zabezpieczeniach systemów VNC opartych na licencji open source

  22 listopada 2019 - Wiadomości prasowe

  Firma Kaspersky przedstawiła analizę rozwiązań VNC (Virtual Network Computing) opartych na licencji open source, z której wynika, że wiele takich systemów od bardzo długiego czasu zawierało poważne luki w zabezpieczeniach. Wykorzystanie niektórych z nich mogło umożliwić zdalne wykonanie kodu, powodując zagrożenie dla użytkowników systemów VNC. Według danych z wyszukiwarki shodan.io liczba takich systemów dostępnych z internetu wynosi ponad 600 000. Biorąc pod uwagę, że urządzenia te są użytkowane przede wszystkim w ramach sieci lokalnych, rzeczywista liczba instalacji VNC jest wielokrotnie wyższa.

  Czytaj dalej >
 • Ostrzeżenie dotyczące Czarnego Piątku: celem cyberzagrożeń finansowych są głównie sklepy internetowe z odzieżą

  22 listopada 2019 - Informacje o zagrożeniach

  W związku ze zbliżającym się sezonem wyprzedaży z okazji Czarnego Piątku cyberprzestępcy biorą na celownik klientów sklepów internetowych oferujących towary z kategorii moda, obuwie, prezenty, zabawki oraz biżuteria. Według badaczy z firmy Kaspersky klienci, którzy w nadchodzących tygodniach będą szukali okazji w tych obszarach, powinni zachować ostrożność podczas dokonywania zakupów online.

  Czytaj dalej >
 • Zaawansowane cyberzagrożenia w 2020 r.: nadużywanie danych Big Data oraz wzrost liczby wyrafinowanych ataków

  20 listopada 2019 - Przeglądy

  Badacze z firmy Kaspersky przedstawili swoją wizję dotyczącą zaawansowanych długotrwałych zagrożeń (APT) w 2020 r., wskazując przewidywane zmiany w zakresie ataków ukierunkowanych w nadchodzących miesiącach. Ogólny trend sugeruje, że zagrożenia staną się bardziej wyrafinowane i sprecyzowane, ulegając dywersyfikacji pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak rozwój i rozpowszechnienie uczenia maszynowego, technologie umożliwiające tworzenie tzw. deepfake'ów czy napięcia wokół szlaków handlowych między Azją a Europą.

  Czytaj dalej >
 • Koalicja na rzecz zwalczania oprogramowania stalkerware: organizacje przeciwdziałające przemocy domowej łączą siły z branżą cyberbezpieczeństwa

  19 listopada 2019 - Wydarzenia

  Dziesięć organizacji – Avira, Electronic Frontier Foundation, European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence, G DATA CyberDefense, Kaspersky, Malwarebytes, National Network to End Domestic Violence, NortonLifeLock, Operation Safe Escape oraz WEISSER RING – uruchomiło dzisiaj globalną inicjatywę pod nazwą „Coalition Against Stalkerware”, której celem jest ochrona użytkowników przed oprogramowaniem wykorzystywanym do szpiegostwa, tzw. stalkerware.

  Czytaj dalej >
 • Firma Kaspersky otrzymuje wyróżnienie "Brand of the Year" w ramach plebiscytu World Branding Awards

  15 listopada 2019 - Wiadomości prasowe

  Firma Kaspersky zdobyła wyróżnienie "Brand of the Year" w kategorii oprogramowanie antywirusowe w ramach plebiscytu World Branding Awards. Wyróżnienie to zostało przyznane w wyniku unikatowego procesu oceny i głosowania podczas prestiżowej ceremonii wręczania nagród zorganizowanej przez World Branding Forum.

  Czytaj dalej >