• Wzrost popularności głosowania z wykorzystaniem technologii blockchain

  15 kwietnia 2021 - Wiadomości prasowe

  W okresie od grudnia 2020 r. do lutego 2021 r. trzykrotnie wzrosła w stosunku do poprzedniego roku liczba głosowań za pośrednictwem Polys - opartej na technologii blockchain platformie do głosowania online stworzonej przez Kaspersky Innovation Hub. Dwa dominujące wcześniej sektory - placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe - nadal znajdują się na prowadzeniu pod względem udziału w łącznej liczbie głosowań za pośrednictwem tego narzędzia, jednak udział pozostałych sektorów uległ wyraźnym zmianom.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky wykrywa lukę dnia zerowego w systemowym procesie Desktop Window Manager

  13 kwietnia 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Na początku 2021 r. badacze z firmy Kaspersky, po wnikliwej analizie szkodliwego modułu cybergangu BITTER wykorzystującego znaną już podatność CVE-2021-1732, zidentyfikowali kolejną lukę dnia zerowego. Eksperci nie są obecnie w stanie powiązać aktywności cyberprzestępców stojących za narzędziem wykorzystującym tę lukę w procesie Desktop Windows Manager systemu Windows z żadnym znanym cybergangiem.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky zaprezentuje swoje pierwsze cyberodporne urządzenie podczas targów Hannover Messe

  13 kwietnia 2021 - Informacje o produktach

  Podczas targów Hannover Messe zaprezentowane zostanie rozwiązanie Kaspersky IoT Secure Gateway 100 oparte na systemie KasperskyOS. Rozwiązanie to łączy urządzenia i czujniki z usługami platformy Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), zapewniając zaawansowaną wbudowaną ochronę danych gromadzonych na urządzeniu oraz ich bezpieczne przesyłanie do aplikacji.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky zabezpieczył ponad 9 000 klientów przed atakami z zainfekowanego sklepu z aplikacjami mobilnymi

  12 kwietnia 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Eksperci z firmy Kaspersky wykryli szkodliwy kod w wersji 3.17.18 oficjalnego klienta sklepu z aplikacjami APKPure dla systemu Android. Do chwili obecnej zagrożenie zostało wykryte i zablokowane na urządzeniach mobilnych niemal 9 400 użytkowników produktów firmy Kaspersky.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky uruchamia kurs online poświęcony inżynierii wstecznej zaawansowanych cyberzagrożeń

  9 kwietnia 2021 - Informacje o produktach

  Firma Kaspersky rozszerza ofertę szkoleń online przeznaczonych dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, uruchamiając kurs w zakresie inżynierii wstecznej. Jest to program w formie samokształcenia, adresowany do osób, które posiadają już podstawową znajomość analizy szkodliwego oprogramowania. Dzięki niemu zarówno osoby indywidualne, jak i zespoły będą mogły w zaciszu własnego domu zdobyć umiejętności związane z inżynierią wsteczną, stosując najlepsze praktyki oferowane przez Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) firmy Kaspersky.

  Czytaj dalej >
 • Połowa klientów trzymałaby się z daleka od dostawcy usług online, u którego doszło do incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych

  8 kwietnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Jeden na dwóch klientów (50%) nie chciałby mieć dłużej do czynienia z dostawcą usług online, który padł ofiarą jakiegokolwiek incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych - wynika z badania obejmującego 15 000 klientów na całym świecie przeprowadzonego przez firmę Kaspersky. Respondenci byliby jeszcze bardziej rozgoryczeni, gdyby okazało się, że można było uniknąć takiego incydentu - 63% ankietowanych zrezygnowałoby z korzystania z usług takiego dostawcy z obawy, że ich dane mogłyby zostać sprzedane osobom trzecim. Ponieważ klienci mają coraz większą świadomość spoczywających na firmach obowiązków dotyczących zapewnienia prywatności danych, firmy muszą być bardziej transparentne w zakresie postępowania z danymi użytkowników.

  Czytaj dalej >
 • Cring, oprogramowanie wymuszające okup, infekuje obiekty przemysłowe

  7 kwietnia 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Na początku 2021 r. cyberprzestępcy przeprowadzili serię ataków przy użyciu oprogramowania wymuszającego okup, o nazwie Cring. Poinformował o tym zespół CSIRT szwajcarskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych, Swisscom, jednak sposób, w jaki oprogramowanie ransomware infekowało sieć organizacji, pozostawał nieznany. Badanie incydentu, który wystąpił w jednym z zaatakowanych przedsiębiorstw, przeprowadzone przez ekspertów z zespołu ICS CERT firmy Kaspersky, wykazało, że ataki przy użyciu oprogramowania Cring wykorzystują lukę w zabezpieczeniach serwerów VPN. Wśród ofiar znajdują się przedsiębiorstwa przemysłowe w państwach europejskich. W co najmniej jednym przypadku atak z wykorzystaniem ransomware spowodował tymczasowe zamknięcie zakładu produkcyjnego.

  Czytaj dalej >
 • Cybergangi prowadzące kampanie cyberszpiegowskie w regionie Azji i Pacyfiku podnoszą poprzeczkę w swoim najnowszym ataku

  6 kwietnia 2021 - Informacje o zagrożeniach

  W czerwcu 2020 r. badacze z firmy Kaspersky odkryli zaawansowaną kampanię cyberszpiegowską, w ramach której atakowane były podmioty sektora rządowego i wojskowego w Wietnamie. Ostateczną fazę ataku stanowiła instalacja narzędzia zdalnej administracji zapewniającego pełną kontrolę nad zainfekowanym urządzeniem. Dalsza analiza wykazała, że kampania ta, charakteryzująca się wysokim poziomem wyrafinowania, została przeprowadzona przez ugrupowanie powiązane z aktywnym od co najmniej 2013 r. chińskojęzycznym cybergangiem o nazwie Cycldek.

  Czytaj dalej >
 • Globalna zmiana w krajobrazie szkodliwego oprogramowania finansowego w 2020 r.

  2 kwietnia 2021 - Przeglądy

  Z nowych danych firmy Kaspersky wynika, że w okresie pandemii krajobraz zagrożeń finansowych uległ znaczącemu przeobrażeniu. Mimo ogólnego spadku liczby zagrożeń rozprzestrzenianych za pośrednictwem komputerów PC lub urządzeń mobilnych, w badanym okresie cyberprzestępcy wykorzystywali do tego celu nowe i zaawansowane techniki. Rozkład geograficzny ataków stał się bardziej zróżnicowany - zwłaszcza jeśli chodzi o mobilne szkodliwe oprogramowanie finansowe. Polska znalazła się na liście dziesięciu krajów, w których mobilne cyberzagrożenia finansowe atakują najczęściej.

  Czytaj dalej >
 • Ponad połowa ofiar oprogramowania ransomware płaci okup, ale tylko jedna czwarta w pełni odzyskuje swoje dane

  31 marca 2021 - Przeglądy

  Z badania firmy Kaspersky przeprowadzonego wśród 15 000 klientów wynika, że w ubiegłym roku ponad połowa (56%) ofiar oprogramowania ransomware zapłaciła okup w celu odzyskania dostępu do swoich danych. W przypadku 17% z nich zapłata okupu nie zagwarantowała odzyskania skradzionych danych.

  Czytaj dalej >
 • Doxing w biznesie: wzrost liczby spersonalizowanych ataków za pośrednictwem e-maili

  30 marca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Szkodliwi użytkownicy zrozumieli, że stosowanie niektórych sztuczek typowych dla zaawansowanych cybergangów, takich jak wykorzystywanie oprogramowania ransomware w atakach ukierunkowanych na organizacje, pozwala osiągnąć różne cele. Według badaczy z firmy Kaspersky kolejnym zagrożeniem, na które trzeba uważać, jest tzw. "corporate doxing", czyli gromadzenie poufnych informacji na temat organizacji i jej pracowników bez ich zgody w celu wyrządzenia szkody bądź osiągnięcia zysku. Szybki wzrost ilości dostępnych publicznie informacji, wycieki danych oraz postęp technologiczny sprawiają, że podstępne nakłonienie pracowników do ujawnienia poufnych informacji, a nawet przelania środków pieniężnych, staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

  Czytaj dalej >
 • Cyberzagrożenia przemysłowe w II połowie 2020 r. - większa aktywność atakujących

  29 marca 2021 - Przeglądy

  Po spadku, jaki rozpoczął się w drugiej połowie 2019 r., odsetek komputerów stosowanych w przemysłowych systemach sterowania (ICS), na których zablokowano szkodliwe obiekty, w drugiej połowie 2020 r. zaczął ponownie rosnąć. W skali globalnej odsetek zaatakowanych komputerów ICS wynosił w drugiej połowie 33,4% - co stanowi wzrost o 0,85 proc. Odsetek takich komputerów w sektorze energetycznym zwiększył się o niemal 8%, w sektorze naftowo-gazowym - o prawie 7%, natomiast w sektorze inżynieryjnym oraz integracji ICS - o 6,2%.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky z tytułem lidera w zakresie usług analizy cyberzagrożeń

  25 marca 2021 - Nagrody

  Forrester, wpływowa organizacja badawczo-doradcza, przyznała firmie Kaspersky tytuł lidera w zakresie usług analizy zagrożeń w swoim raporcie "The Forrester Wave™: External Threat Intelligence Services Q1, 2021". Raport ten stanowi istotny test porównawczy dla organizacji zainteresowanych usługami analizy zagrożeń na całym świecie.

  Czytaj dalej >
 • Niemal jedna czwarta użytkowników zawsze zezwala aplikacjom i usługom na dostęp do mikrofonu i kamery

  24 marca 2021 - Wiadomości prasowe

  Z nowego badania firmy Kaspersky przeprowadzonego wśród 15 000 osób na całym świecie wynika, że aż 23% użytkowników bez zastanowienia zezwala aplikacjom i usługom na dostęp do mikrofonów i kamer. Jednocześnie 59% osób niepokoi się tym, że ktoś mógłby je ukradkowo podglądać przez kamerę komputera, a 60% obawia się bycia śledzonym za pośrednictwem szkodliwego oprogramowania.

  Czytaj dalej >
 • Bunt przeciwko maszynom? Europejczycy ujawniają swoje nadzieje i obawy związane z cyborgami przyszłości

  18 marca 2021 - Wiadomości prasowe

  Nowe badanie przeprowadzone przez firmę Kaspersky ujawnia różnice w postawach Europejczyków wobec perspektywy przyszłości, w której w kręgu rodzinnym, w pracy, a nawet w życiu prywatnym będziemy mieć do czynienia z osobami, które zostały "udoskonalone" przy użyciu technologii. Badanie pokazuje, że niezrozumienie idei "human augmentation" może powstrzymać obiecujący postęp w tej dziedzinie.

  Czytaj dalej >
 • Efekt pandemii: covidowy krajobraz cyberprzestępczy

  17 marca 2021 - Przeglądy

  Po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła w połowie marca zeszłego roku, że mamy do czynienia z pandemią, państwa zaczęły pospiesznie podejmować środki mające na celu powstrzymanie jej rozprzestrzeniania się. Popularnym posunięciem w ramach walki z pandemią było przechodzenie firm na tryb pracy zdalnej. Ponieważ działania te były wykonywane w dużym pośpiechu i często bez uprzedniego przygotowania, wiele firm nie miało czasu na wdrożenie właściwych środków, narażając się na wiele nowych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa. Według badaczy z firmy Kaspersky do najczęstszych należały ataki na protokoły wykorzystywane przez pracowników do uzyskiwania zdalnego dostępu do zasobów firmowych.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky uplasował się w pierwszej trójce w 81% testów porównawczych w 2020 r.

  12 marca 2021 - Przeglądy

  Ósmy rok z rzędu firma Kaspersky znalazła się na szczycie rankingu TOP3: jej rozwiązania bezpieczeństwa uplasowały się w pierwszej trójce w 50 na 62 niezależne testy, w których wzięły udział w 2020 r. Firma uplasowała się na podium w 81% testów porównawczych. Wynik ten stanowi potwierdzenie, że produkty firmy Kaspersky nieustannie wyprzedzają konkurencję pod względem ochrony zarówno przedsiębiorstw, jak i konsumentów przed znanymi, nieznanymi oraz zaawansowanymi zagrożeniami.

  Czytaj dalej >
 • Połowa firm zabrania dzielenia się wynikami analizy zagrożeń ze społecznościami zawodowymi

  9 marca 2021 - Przeglądy

  Dwie trzecie (66%) analityków cyberzagrożeń należy do społeczności zawodowych, jednak 52% osób odpowiedzialnych za IT oraz cyberbezpieczeństwo w firmach nie może dzielić się w obrębie takich społeczności wykrytymi artefaktami analizy zagrożeń - wynika z nowego raportu firmy Kaspersky.

  Czytaj dalej >
 • Firma Kaspersky sponsoruje zespół Aprilia Racing w ramach partnerstwa z Grupą Piaggio

  5 marca 2021 - Wiadomości prasowe

  Firma Kaspersky została sponsorem Aprilia Racing - jednego z najczęściej zwyciężających zespołów w historii wyścigów motocyklowych. Jej logo będzie widoczne na motocyklach zespołu przez cały sezon 2021, począwszy od pierwszego wyścigu, który odbędzie się 28 marca w Katarze. Sponsoring wynika z partnerstwa pomiędzy firmą Kaspersky a spółką matką Aprilii - grupą Piaggio, która stanowi największego w Europie producenta skuterów i motocykli.

  Czytaj dalej >
 • Szczepionki przeciwko COVID-19 do kupienia na czarnym rynku za kwotę od 200 do 1 200 dolarów

  4 marca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Obecnie na całym świecie prowadzona jest jedna z największych i najbardziej skomplikowanych w historii akcji szczepień. W tej sytuacji nie mogło zabraknąć oszustów oraz nielegalnych sprzedawców chcących wzbogacić się na tym procesie. Analizując 15 różnych rynków w Darknecie, badacze z firmy Kaspersky znaleźli reklamy trzech głównych szczepionek przeciwko COVID-19: preparatów firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca oraz Moderna. Pojawili się również sprzedawcy reklamujący niezatwierdzone szczepionki.

  Czytaj dalej >
 • Budowa zaufania i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni: Kaspersky współprzewodniczy wraz ze stowarzyszeniem Cigref grupie roboczej w ramach inicjatywy Paris Call

  2 marca 2021 - Wydarzenia

  Cigref, cyfrowe stowarzyszenie największych francuskich firm oraz administracji publicznych, wraz z działającą w branży cyberbezpieczeństwa firmą Kaspersky, współprzewodniczą Grupie Roboczej 6 (WG6) powołanej w ramach inicjatywy Paris Call for Trust and Security in Cyberspace. Celem grupy jest opracowanie konkretnych propozycji rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

  Czytaj dalej >
 • Cyberzagrożenia czające się za produkcjami nominowanymi do Złotych Globów

  1 marca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  W niedzielę odbyła się 78 ceremonia wręczenia Złotych Globów, a wraz z nią rozpoczął się sezon przyznawania wyróżnień w branży filmowej i telewizyjnej w 2021 r. Jednak seriale i filmy dostarczają nie tylko rozrywkę, ale stanowią również atrakcyjną przynętę wykorzystywaną przez cyberprzestępców do dystrybucji zagrożeń, stron phishingowych oraz wiadomości spamowych. Dlatego to istotne wydarzenie branżowe wzbudza zainteresowanie zarówno kinomanów, jak i wszelkiej maści oszustów. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób cyberprzestępcy próbują zarobić na widzach małego i dużego ekranu, eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali szkodliwe pliki ukrywające się pod nominowanymi filmami, a także związane z filmami strony internetowe stworzone w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky analizuje sytuację dotyczącą oprogramowania stalkerware w 2020 r.

  26 lutego 2021 - Przeglądy

  Stalkerware, czyli oprogramowanie do inwigilacji wykorzystywane w przemocy domowej, nadal stanowi istotny problem - wynika z nowego raportu firmy Kaspersky, który pokazuje, że w 2020 r. ofiarą narzędzi tego typu padło łącznie 53 870 użytkowników urządzeń mobilnych na całym świecie.

  Czytaj dalej >
 • Zaawansowany cybergang Lazarus bierze na celownik przemysł obronny

  25 lutego 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali nową, nieznaną wcześniej kampanię, za którą stoi Lazarus - niezwykle aktywne, zaawansowane ugrupowanie cyberprzestępcze działające od 2009 r. i powiązane z wieloma wyrafinowanymi atakami. Od początku 2020 r. cybergang atakował przemysł obronny z pomocą szkodliwego narzędzia o nazwie ThreatNeedle, które rozprzestrzenia się w zainfekowanych sieciach, gromadząc poufne informacje.

  Czytaj dalej >
 • Kobiety w branży technologicznej są coraz częściej oceniane ze względu na umiejętności, a nie płeć, jednak równowaga nie została jeszcze osiągnięta

  15 lutego 2021 - Wiadomości prasowe

  Ponad połowa (56%) kobiet z branży technologicznej zauważa poprawę pod względem równości płci w swoich firmach na przestrzeni minionych dwóch lat, a 70% potwierdza, że ich umiejętności oraz doświadczenie stanowiły ważniejszy czynnik niż płeć podczas ubiegania się o pierwszą pracę w branży IT lub technologicznej. Tak duży postęp w tak krótkim czasie stanowi pozytywny krok w kierunku inkluzywności tego sektora. Jednak wyniki nowego raportu firmy Kaspersky dotyczącego kobiet w branży technologicznej pokazują również, że wciąż istnieją obszary do poprawy.

  Czytaj dalej >