• Pęknięcie bańki bitcoinowej: spamerzy zarabiają na euforii związanej z technologią łańcucha bloków

  6 listopada 2017 - Wiadomości prasowe

  Podczas gdy posiadacze kryptowaluty szukają nowych możliwości inwestowania oraz sposobów pomnożenia swoich oszczędności, a entuzjaści próbują dowiedzieć się czegoś więcej na temat korzyści transakcji bezgotówkowych, cyberprzestępcy próbują znaleźć sposoby zarobienia na popularności zjawiska łańcucha bloków (ang. blockchain). Jak wynika z raportu firmy Kaspersky Lab poświęconego ewolucji samu i phishingu w III kwartale 2017 r., w ostatnim czasie wykryto liczne oszustwa związane z tematyką łańcucha bloków, które wykorzystywały medialny szum wokół tej technologii.

  Czytaj dalej >
 • Połowa firm ma trudności ze zidentyfikowaniem poważnego naruszenia cyberbezpieczeństwa

  3 listopada 2017 - Wiadomości prasowe

  Prewencja nadal stanowi główny filar cyberbezpieczeństwa korporacyjnego - tak wynika z raportu firmy Kaspersky Lab. Jeśli jednak doszło już do ataku, wykrycie i reakcja mają znaczenie krytyczne: natychmiastowe wykrycie ponad dwukrotnie zmniejsza średni koszt odzyskania sprawności po incydencie - z 1,2 mln do 456 000 dolarów na jedno przedsiębiorstwo. W świetle ostatnich zaawansowanych ataków i epidemii, takich jak WannaCry czy ExPetr, organizacje powinny zadać sobie pytanie: "Co się stanie, gdy padnę ofiarą ataku?". Jednak w sytuacji, gdy firmy mają trudności już na etapie identyfikacji incydentu naruszenia bezpieczeństwa, odpowiedź na to pytanie, według raportu, jest niezwykle trudna.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab Polska organizuje XVI Konferencję Partnerów

  3 listopada 2017 - Wydarzenia

  Kaspersky Lab Polska, producent rozwiązań do ochrony danych, zorganizował XVI Konferencję Partnerów. Wydarzenie odbyło się 27 października 2017 r. w Krakowie. Dziesięciu liderów sprzedaży w sieci partnerskiej Kaspersky Lab Polska, których przedstawiciele uczestniczyli w konferencji, zostało nagrodzonych.

  Czytaj dalej >
 • Silence: nowy rosyjskojęzyczny cybergang poluje na organizacje finansowe

  2 listopada 2017 - Wiadomości prasowe

  We wrześniu bieżącego roku badacze z Kaspersky Lab zidentyfikowali nową serię ataków wymierzonych w przynajmniej 10 organizacji finansowych w wielu regionach, łącznie z Rosją, Armenią i Malezją. Działania te były prowadzone przez nową grupę nazwaną Silence, która kradnąc pieniądze od swoich ofiar, stosuje techniki podobne do metod wykorzystywanych przez inną grupę cyberprzestępczą - Carbanak. Cybergang jest w dalszym ciągu aktywny.

  Czytaj dalej >
 • Programy kradnące bitcoiny powracają: polowanie na kryptooszczędności użytkowników trwa

  31 października 2017 - Wiadomości prasowe

  Badacze z Kaspersky Lab wykryli nowe szkodliwe oprogramowanie, które kradnie kryptowaluty z portfela użytkownika poprzez podmianę jego adresu na własny w schowku urządzenia. Na celowniku cyberprzestępców znajdują się popularne kryptowaluty, takie jak bitcoin, ethereum, zcash, dash czy monero. Z danych wynika, że przestępcy odnieśli już sukces w przypadku portfeli z bitcoinami, zarabiając łącznie blisko 140 000 dolarów. Ponadto eksperci zidentyfikowali nowego trojana, stworzonego w celu wydobywania kryptowaluty monero, którego kilka próbek krąży obecnie w internecie.

  Czytaj dalej >
 • Cybergang Gaza Team uaktualnia swój zestaw szkodliwych narzędzi o exploity, a być może nawet o oprogramowanie szpiegujące dla Androida

  30 października 2017 - Wiadomości prasowe

  Eksperci z Kaspersky Lab odnotowują znaczące zmiany w operacjach przeprowadzanych przez niesławny cybergang Gaza Team, który aktywnie atakuje liczne organizacje komercyjne i rządowe w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki. Ugrupowanie to, które aktywnie działa na arenie zagrożeń od kilku lat, uaktualniło swój arsenał w 2017 r. o nowe szkodliwe narzędzia.

  Czytaj dalej >
 • Więcej zagrożeń mobilnych i ryzyko dla starszych użytkowników: indeks cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab dla I połowy 2017 r.

  27 października 2017 - Wiadomości prasowe

  Zmieniające się nawyki dotyczące korzystania z internetu, intensywne użytkowanie urządzeń mobilnych oraz obojętny stosunek do bezpieczeństwa sprzętu to kluczowe obszary wskazane w najnowszym indeksie cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab (Kaspersky Cybersecurity Index), który stanowi zespół wskaźników odzwierciedlających zmiany w zachowaniu internautów oraz zagrożenia, na jakie są narażeni. W pierwszej połowie 2017 r. indeks ten wskazywał na coraz częstsze wykorzystywanie urządzeń mobilnych wśród użytkowników, wzrost poziomu zagrożeń online, z jakimi stykają się starsi użytkownicy, oraz spadek liczby osób, których dotknęły zagrożenia, pośród tych chronionych przez rozwiązania bezpieczeństwa.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab potwierdza, że oprogramowanie ransomware Bad Rabbit jest powiązane z zagrożeniem ExPetr (znanym również jako Petya i NotPetya)

  26 października 2017 - Wiadomości prasowe

  Na podstawie dotychczasowej analizy badaczom z Kaspersky Lab udało się potwierdzić, że atak ransomware Bad Rabbit z 24 października posiada wyraźne powiązania ze szkodliwym programem ExPetr, który infekował firmy w czerwcu tego roku.

  Czytaj dalej >
 • Wstępne wyniki śledztwa wewnętrznego w związku z rzekomym incydentem, o którym poinformowały amerykańskie media

  25 października 2017 - Wiadomości prasowe

  W październiku 2017 roku Kaspersky Lab rozpoczął dogłębną analizę swoich dzienników telemetrycznych w związku z rzekomymi incydentami z 2015 r., które zostały opisane przez amerykańskie media. Firma wiedziała jedynie o jednym incydencie, który miał miejsce w 2014 r. podczas badania zagrożenia APT, gdy podsystemy wykrywające Kaspersky Lab zidentyfikowały pliki przypominające kod źródłowy szkodliwego oprogramowania grupy Equation. Firma zdecydowała się zatem sprawdzić, czy istniały jakieś podobne incydenty. Ponadto podjęto również decyzję o sprawdzeniu, czy w czasie rzekomego incydentu z 2015 r. w systemach Kaspersky Lab były jeszcze inne zagrożenia pochodzące z zewnątrz oprócz Duqu 2.0.

  Czytaj dalej >
 • Randka z hakerem: bezpieczeństwo użytkowników popularnych aplikacji randkowych poważnie zagrożone

  24 października 2017 - Wiadomości prasowe

  Badacze z Kaspersky Lab wykryli szereg luk w zabezpieczeniach występujących w popularnych aplikacjach randkowych, które mogą spowodować różne negatywne konsekwencje dla użytkowników: od możliwości identyfikacji określonej osoby po niezabezpieczoną transmisję danych oraz wyciek informacji osobistych. Po przeanalizowaniu 9 popularnych globalnych serwisów stwierdzono, że niektóre z nich posiadają bardzo niski poziom ochrony danych.

  Czytaj dalej >