2 kwietnia 2007

Najpopularniejsze wirusy marca 2007 według Kaspersky Lab

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w marcu 2007 r.

Świat wirusów nieustannie się zmienia. W pierwszych trzech miesiącach 2007 roku na szczytach rankingów znajdowały się trzy różne szkodniki. Każdego miesiąca pojawia się coraz więcej nowych szkodliwych programów i trafia na nasze zestawienia. Co więcej, wiele z tych programów najwyraźniej rywalizuje między sobą o pierwszeństwo.

Przyjrzyjmy się przez chwilę statystykom z poprzednich miesięcy. Koniec 2006 roku "należał" do robaków z rodziny Warezov. W ciągu trzech miesięcy Internet zalały setki wariantów Warezova i wydawało się, że sytuacja ta utrzyma się jeszcze przez jakiś czas. Jednak w styczniu pojawił się znikąd Bagle. Jeden z jego wariantów stał się najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym programem w ruchu pocztowym. W lutym punkt krytyczny osiągnęła epidemia wywołana wariantami robaka Zhelatin - na naszej liście 20 najpopularniejszych szkodników znalazło się sześć nowych modyfikacji tego robaka. Wszystkie wymienione robaki zostały stworzone w jednym celu: do masowego rozesłania spamu z zainfekowanych komputerów. Ich liczba spowodowała znaczny wzrost ilości spamu.

Rezultatem niedawnej epidemii wirusów jest marcowy lider naszego zestawienia - Trojan-Spy.HTML.Bankfraud.ra. Jest to typowa wiadomość phishingowa, która została rozesłana w milionach kopii na całym świecie. Zauważyliśmy również, że trojana tego rozesłano klika razy. Bankfraud.ra został po raz pierwszy wykryty 27 lutego 2007 r. i w przeciągu zaledwie miesiąca jego ilość osiągnęła tak duży poziom, że w marcu trojany te stanowiły 30% wszystkich szkodliwych programów wykrytych w ruchu pocztowym.

Trojan atakuje klientów Branch Banking oraz Trust Company (BB&T). Próbuje zwabić ich na sfałszowane strony WWW, które be wątpienia zostały zarejestrowane przez szkodliwych użytkowników w Chorwacji i na Wyspach Kokosowych.

Jeśli chodzi o inne szkodliwe programy z pierwszej piątki, udział robaka Bagle.gt w zainfekowanym ruchu pocztowym jest prawie taki sam jak w zeszłym miesiącu. Jeśli w kwietniu Bankfraud.ra zniknie z naszego zestawienia, na czele znajdzie się prawdopodobnie Bagle.gt. W marcu Netsky.t i Netsky.q zamieniły się miejscami - podczas gdy jeden z nich zmniejszył o połowę swój udział w ruchu pocztowym, drugi podwoił swoją liczebność. Autorzy Warezova nie poddają się; w marcu najskuteczniejszym robakiem z tej rodziny okazał się Warezov.jx, który zdołał uplasować się na piątym miejscu.

Marcowa lista 20 najpopularniejszych szkodliwych programów zawiera tylko dwie nowości. Z drugiej strony obserwujemy, że do zestawienia powracają starsze programy, a następnie pozostają tam. Z czterech szkodników, które powróciły w lutym, dwa pozostały na liście i - co więcej - zwiększyły swój udział w zainfekowanym ruchu. W marcu do rankingu powróciło sześć kolejnych szkodliwych programów, w tym również weterani wojen wirusowych, tacy jak Feebs.gen, Mydoom.m oraz Warezov.do. Należy podkreślić, że do powrotu tych starych szkodników przyczyniają się użytkownicy, którzy albo nie korzystają z żadnego oprogramowania antywirusowego, albo nie uaktualniali go od kilku miesięcy.

Pozostałe szkodliwe programy stanowiły znaczny udział (7,33%) wszystkich szkodników wykrytych w ruchu pocztowym, co świadczy o tym, że w ruchu aktywnie krąży spora liczba robaków i trojanów z innych rodzin.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów Virislist.pl pod adresem: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=420.