6 marca 2007

Kaspersky Lab publikuje roczny raport na temat ewolucji szkodliwego oprogramowania i spamu

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował roczny raport na temat ewolucji szkodliwego oprogramowania oraz spamu. Raport, autorstwa analityków z Kaspersky Lab, zawiera analizę trendów 2006 roku oraz prognozy na 2007 rok.

W raporcie Ewolucja złośliwego oprogramowania: 2006 analitycy z Kaspersky Lab przedstawiają przegląd najważniejszych wydarzeń w świecie szkodliwego oprogramowania, wskazują główne trendy i próbują przewidzieć rozwój sytuacji. Szczególny nacisk położono na ciągły wzrost liczby trojanów, zwłaszcza tych tworzonych w celu kradzieży danych dotyczących kont gier online. Omówiono także pierwsze wirusy i robaki dla systemu MacOS X oraz trojany dla J2ME, których celem jest kradzież środków z kont użytkowników telefonów komórkowych.

W stosunku do 2005 roku liczba szkodliwych programów wzrosła o 41%. Jeśli chodzi o przyszłą ewolucję złośliwego oprogramowania, analitycy wirusów z Kaspersky Lab uważają, że twórcy wirusów i spamerzy jeszcze bardziej zacieśnią współpracę. Liczba trojanów nadal będzie wzrastać, a twórcy wirusów będą poszukiwali luk w Viście, które będą mogli wykorzystać.

Z danych laboratorium antyspamowego Kaspersky Lab wynika, że w 2006 roku spam stanowił od 70% do 80% ruchu pocztowego w rosyjskim segmencie Internetu. Większość spamu wysyłanego do rosyjskich użytkowników pochodzi z Rosji, Stanów Zjednoczonych i Chin. W celu obejścia filtrów spamowych spamerzy aktywnie wykorzystywali grafikę. Nadal wysyłają też spam "udający" prywatną korespondencję. W ten sposób chcą skłonić odbiorcę do przeczytania całej wiadomości, a następnie wykonania określonej czynności: zadzwonienia na wyznaczony numer czy kliknięcia odnośnika. Raport na temat ewolucji spamu pokazuje również, w jaki sposób wysyłki masowe różnią się od siebie pod względem języka: większość rosyjskojęzycznego spamu stanowią oferty edukacyjne i szkoleniowe oraz dotyczące szerokiego wachlarza produktów, od popiersia prezydenta Rosji po urządzenie, które "tłumaczy" szczekanie psa. Z kolei spam w języku angielskim reklamuje najczęściej udziały i akcje, Viagrę oraz tanie oprogramowanie.

Raport podkreśla również coraz większą kryminalizację spamu w 2006 roku: do rozprzestrzeniania spamu spamerzy aktywnie wykorzystują SMS-y. Analitycy firmy Kaspersky Lab przewidują w 2007 roku ewolucję wykorzystywanych obecnie technologii jak również dalszy rozwój spamu graficznego oraz coraz większą kryminalizację masowych wysyłek.

Na stronie www.kaspersky.pl dostępne są podsumowania dwóch części raportu: Ewolucja szkodliwego oprogramowania: 2006 oraz Ewolucja spamu: 2006.

Pełny tekst rocznego raportu można znaleźć w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=405.