23 lutego 2007

Globalne badanie wycieków danych 2006

Kaspersky Lab, producent oprogramowania służącego do ochrony danych, opublikował nowy raport: "Globalne badanie wycieków danych 2006". W artykule analitycy z InfoWatch, marki Kaspersky Lab skupiającej się na ochronie danych przed wyciekami, utratą i zniszczeniem, zaprezentowali pierwsze globalne badanie z zakresu wewnętrznego bezpieczeństwa informatycznego. Badanie miało na celu przeanalizowanie wszystkich wycieków poufnych lub osobistych danych, przypadków sabotażu lub zaniedbań ze strony pracowników i innych naruszeń wewnętrznego bezpieczeństwa informatycznego, które w 2006 roku przynajmniej raz znalazły oddźwięk w mediach. Badanie ma charakter globalny, ponieważ analiza obejmuje wszystkie przypadki naruszeń bezpieczeństwa wewnętrznego, niezależnie od położenia geograficznego danej firmy czy struktur rządowych, które ucierpiały na skutek sabotażu pracownika. Dlatego wszystkie prawidłowości i tendencje wykazane w badaniu można w równym stopniu odnieść do firm ze wszystkich branż i krajów.

Jest to pierwszy globalny projekt, w którym zbadano incydenty naruszenia wewnętrznego bezpieczeństwa informatycznego. W 2004 roku centrum analityczne firmy InfoWatch zaczęło prowadzić rejestr takich incydentów. Obecnie baza ta zawiera prawie 500 wpisów, z których 145 zostało dodanych w 2006 roku. Baza ta dostarczyła informacji wstępnych do badania.

W 2006 roku pobito wszelkie poprzednie rekordy pod względem liczby przypadków naruszenia wewnętrznego bezpieczeństwa informatycznego oraz skali poniesionych na skutek tych incydentów strat. W okresie tym miało miejsce kilka największych wycieków w historii. Wśród nich znalazła się kradzież informacji osobowych 28,7 milionów żołnierzy i weteranów amerykańskiej armii z Departamentu ds. Weteranów oraz wyciek prywatnych informacji dotyczących około 11 milionów członków British Nationwide Building Society. Wszystko to sprawia, że rok 2006 można śmiało nazwać "rokiem wycieku danych".

Dziesiątki milionów ofiar i straty wynoszące miliony dolarów to przerażające wyniki. Przykłady lekkomyślnych działań niektórych organizacji mobilizują inne organizacje do działania. Jednak mimo tych wszystkich złych wiadomości, nastąpiło też kilka pozytywnych zmian w branży. Menedżerowie firm zaczęli zdawać sobie sprawę ze znaczenia zabezpieczania się przed wyciekami informacji. Przyczynia się do tego popularność i masowe wprowadzanie nowych standardów i aktów prawnych. Pojawiła się również perspektywa dyrektywy Unii Europejskiej, która zobowiąże organizacje do ujawnienia wszystkich przypadków wycieku informacji. Możliwe, że taki standard pojawi się za rok lub dwa.

Takie są wyniki za rok 2006. Analitycy z InfoWatch mają nadzieję, że rok 2007 okaże się przełomowy pod względem zagrożeń wewnętrznych. Obecnie większość firm zaczęło zwracać uwagę na incydenty w systemie ochrony, które pozwalają na łatwy wyciek poufnych informacji z organizacji. Pozostaje tylko znalezienie najlepszego rozwiązania i wdrożenie niezbędnych systemów ochrony.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=398.

Informacje o firmie InfoWatch

InfoWatch jest marką firmy Kaspersky Lab tworzącą i dystrybuującą innowacyjne rozwiązania służące do ochrony poufnych danych firmowych przed wyciekami, utratą i zniszczeniem. Rozwiązania firmy InfoWatch pozwalają także na zapewnienie zgodności z narodowymi i międzynarodowymi standardami. Firma InfoWatch powstała w 2003 roku a do jej klientów należą między innymi: United Energy Systems (rosyjski monopolista energetyczny), Transnieft (największa na świecie kompania naftowa), Beeline (największy rosyjski operator telefonii komórkowej) oraz Vneshtorgbank (największy rosyjski bank). Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie: www.infowatch.com.