2 stycznia 2007

Wardriving w Paryżu

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował nowy raport: "Wardriving w Paryżu", w którym analitycy z firmy przedstawiają wyniki badań dotyczących bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych oraz urządzeń obsługujących technologię Bluetooth. Najnowsze badania zostały przeprowadzone w stolicy Francji.

Analitycy z firmy Kaspersky Lab regularnie prowadzą badania sieci i protokołów WiFi, aby uzyskać ogólny obraz bezpieczeństwa WiFi i podnieść świadomość użytkowników odnośnie tych kwestii. Najnowsze badanie skupia się na punktach dostępowych sieci WiFi oraz urządzeniach przenośnych obsługujących technologię Bluetooth. Poprzednie raporty dotyczyły Pekinu i Tjianjinu, sieci ustanowionych na targach CeBIT 2006 (Niemcy) oraz InfoSecurity w Londynie, zawierając dane zarówno o sieciach targowych jak i na obszarze Londynu.

Najnowszy raport dotyczy Paryża, a w szczególności sieci bezprzewodowych i urządzeń w technologii Bluetooth na targach InfoSecurity 2006, które odbyły się w tym mieście. Alexander Gostev, starszy analityk wirusów w Kaspersky Lab, porównuje dane o sieciach WiFi zebrane w Londynie i Paryżu, łącznie z danymi zebranymi w dzielnicach biznesowych obu miast. Pierwsza część raportu zawiera analizę sieci WiFi, łącznie z analizą prędkości transmisji danych, producentów sprzętu, szyfrowania danych itd.

Oprócz danych o sieciach WiFi, analitycy Kaspersky Lab zebrali również dane dotyczące urządzeń z włączonym Bluetoothem. Dane z Paryża porównano z danymi z Londynu, które zostały opublikowane na stronie www.viruslist.pl w czerwcu 2006. Raport zawiera zarówno zebrane dane, jak i analizę porównawczą.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez firmę Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=367.