26 października 2006

Komputery, sieci i kradzież: pierwsza część najnowszego artykułu firmy Kaspersky Lab

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, opublikował pierwszą część nowego artykułu pod tytułem "Komputery, sieci i kradzież", w którym Yury Mashevsky, analityk wirusów, szczegółowo omawia zagadnienia związane z cyberprzestępcami kradnącymi informacje.

Jesteśmy świadkami coraz większej kryminalizacji Internetu: rozwijane i wykorzystywane są nowe złośliwe technologie. Cyberprzestępczość stała się dochodowym procederem, którym zajmują się wysoce zorganizowane grupy. Ich dochody za 2005 rok szacowane są na dziesiątki, a nawet setki milionów dolarów.

W pierwszej części artykułu "Komputery, sieci i kradzież" omówione zostały ataki na osoby indywidualne, natomiast druga część będzie poświęcona atakom na organizacje. Jak wyjaśnia Yury Mashevsky, celem ataków na indywidualnych użytkowników jest uzyskanie różnorodnych danych, a same ataki przeprowadzane są na wiele różnych sposobów. Na przykład, osoby atakujące mogą skoncentrować się na kradzieży haseł do internetowych serwisów finansowych, do komunikatorów internetowych, kont poczty elektronicznej, zasobów internetowych i gier online (np. Legend of Mir, World of Warcraft). Dane takie można ukraść przy użyciu szeregu różnych złośliwych programów, socjotechniki, za pomocą wiadomości phishingowych lub fałszywych sklepów internetowych. Osobiste informacje i poufne dane mogą być następnie wykorzystane przez cyberprzestępców lub sprzedane za spore pieniądze.

Artykuł zawiera również szczegóły dotyczące stosunkowo nowego rodzaju ataku cybernetycznego: wymuszeń. Złośliwe programy, takie jak Krotten i Gpcode, szyfrują dane użytkownika lub modyfikują parametry systemowe, a następnie żądają pieniędzy w zamian za przywrócenie ich do pierwotnego stanu. Wygląda na to, że podejście to zyskuje coraz większą popularność wśród cyberprzestępców.

Na koniec Yury Mashevsky podaje użytkownikom kilka wskazówek, które pozwolą im uniknąć stania się ofiarą cyberprzestępców. "Jeśli sam nie zabezpieczysz swojej własności, nikt nie zrobi tego za ciebie ... przezorny zawsze ubezpieczony" - mówi autor artykułu.

Pełna wersja artykułu dostępna jest w Encyklopedii Wirusów na stronie: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=326.