20 lipca 2006

Śmierć robaków komunikatorów internetowych?

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował analizę ewolucji robaków komunikatorów internetowych (IM-Worm) od początku 2005 roku.

Chociaż pierwszy robak komunikatorów internetowych pojawił się w 2001 roku, szkodniki tego typu rozpowszechniły się dopiero na początku 2005 roku. Przyglądając się temu okresowi, przekonamy się, jak ważne jest rozróżnienie robaków komunikatorów internetowych ze względu na cel, w jakim zostały napisane.

"Robaki, takie jak Sumom, wywołały duże epidemie i dlatego przyciągnęły uwagę mediów. Tego typu robaki pisane były przez cyberwandali, którzy chcieli wyrządzić szkody i zwrócić na siebie uwagę" mówi Roel Schouwenberg, analityk wirusów z Kaspersky Lab. "Ten rodzaj robaków stworzył ogólne wrażenie, że robaki komunikatorów internetowych są domeną cyberwandali, którzy chcą się wyróżnić. Całkiem niesłusznie. Dwie z najsławniejszych rodzin robaków komunikatorów internetowych Bropia oraz Kelvir motywowane były chęcią osiągnięcia zysków finansowych."

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab pod adresem http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=257.