7 lipca 2006

Kaspersky Lab bada bezpieczeństwo Bluetootha w Londynie

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował nowy raport "Bluetooth: Londyn 2006" zawierający analizę bezpieczeństwa transmisji Bluetooth opracowaną na podstawie danych zgromadzonych w Londynie.

Bluetooth jest obecnie jedną z najpowszechniejszych metod bezprzewodowej transmisji danych. Prawie wszystkie telefony komórkowe pozwalają na bezprzewodowe przesyłanie informacji do innych urządzeń oferujących komunikację Bluetooth. Bluetooth jest integralną częścią smartfonów, urządzeń PDA i wielu laptopów.

Jak większość osiągnięć technologicznych, Bluetooth szybko przyciągnął uwagę hakerów, którzy próbowali znaleźć sposoby wykorzystania protokołu do własnych celów. Ułatwiali im to nie tylko użytkownicy, którzy nie rozumieli działania technologii Bluetooth w swoich telefonach, ale również błędy w implementacji Bluetootha w urządzeniach przenośnych. W skrócie, można powiedzieć, że sam protokół zawiera błędy.

"W kwietniu 2006 roku opublikowaliśmy w Encyklopedii Wirusów Kaspersky Lab (http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=185) przegląd architektury Bluetooth, który zawierał szczegóły najpowszechniejszych luk w zabezpieczeniu Bluetootha" - mówi Alexander Gostev, autor artykułu. "Postanowiliśmy kontynuować badania nad tą technologią, ponieważ uważamy, że spojrzenie na Bluetootha z punktu widzenia zagrożeń ze strony złośliwego kodu jest niezwykle istotne. Telefony komórkowe były już celem ataków szeregu różnych wirusów, łącznie z Cabirem. Robak ten jest najbardziej rozpowszechnionym złośliwym programem, który do rozpowszechniania się wykorzystuje technologię Bluetooth."

Pełny raport dostępny jest w Encyklopedii Wirusów Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=248.