2 czerwca 2006

Cyberszantaż po raz kolejny

Analitycy z firmy Kaspersky Lab wykryli nową wersję wirusa szyfrującego pliki użytkowników i żądającego pieniędzy za ich przywrócenie - Virus.Win32.GpCode.ae. Szkodnik aktywnie rozprzestrzenia się w rosyjskim segmencie Internetu. Wielu użytkowników wysłało już zaszyfrowane przez wirusa pliki do laboratorium Kaspersky Lab.

Przy użyciu nieuaktualnionych sygnatur zagrożeń nowy wirus będzie wykrywany jako jego poprzednik - Virus.Win32.GpCode.ad. Oznacza to, że użytkownicy nie muszą uaktualniać sygnatur zagrożeń w celu zabezpieczenia swoich systemów przed najnowszą odmianą szkodnika.

GpCode.ae różni się od poprzednika mocniejszym algorytmem szyfrowania - 260-bitowy RSA (GpCode.ad używał 67-bitowego algorytmu RSA). Algorytm deszyfrujący zostanie wkrótce dodany do sygnatur zagrożeń.

Po uruchomieniu wirus wyświetla na ekranie zainfekowanego komputera następujący tekst:

Some files are coded by RSA method.
To buy decoder mail: k47674@mail.ru 
with subject: REPLY

(Pewne pliki zostały zaszyfrowane metodą RSA.
Aby kupić dekoder, wyślij wiadomość o temacie REPLY na adres k47674@mail.ru)

Wszystkim użytkownikom, których komputery zostały zainfekowane tym wirusem zaleca się jak najszybsze wysłanie zaszyfrowanych plików do laboratorium firmy Kaspersky Lab. Pod żadnym pozorem nie należy ulegać szantażowi, ponieważ zachęci to autorów wirusów do tworzenia nowych wersji.

Zaszyfrowane pliki można wysyłać pod adres newvirus@kaspersky.com.

Pełny opis wirusa Virus.Win32.GpCode.ae jest dostępny w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/encyclopedia.html?cat=5&uid=4593. .