10 maja 2006

2005: Ewolucja złośliwego oprogramowania dla systemów *nix

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował raport opisujący ewolucję szkodliwych programów dla platform *nix - Linux, FreeBSD, SunOS oraz Unix. Na podstawie statystyk dotyczących zeszłego roku analitycy z firmy Kaspersky Lab określili trendy w złośliwym oprogramowaniu, jak również kierunki jego rozwoju w niedalekiej przyszłości.

Głównym celem ataków złośliwego oprogramowania są komputery użytkowników końcowych. Programy trojańskie, takie jak Trojan-Spy, Trojan-Downloader i Trojan-Dropper stanowią większość złośliwych programów dla platformy Windows. Natomiast systemy działające pod kontrolą Linuksa atakowane są głównie przez backdoory. Programy te zapewniają zdalnym szkodliwym użytkownikom dostęp do zainfekowanego komputera, który może być następnie wykorzystany jako platforma do ataków na inne komputery.

"Pomimo względnego spokoju, jakim mogą cieszyć się użytkownicy platform innych niż Windows, oni również stają się ofiarami ataków złośliwego oprogramowania i będzie się to zdarzać coraz częściej", mówi Konstantin Sapronov, autor raportu.

Pełny raport można znaleźć w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab na stronie http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=207.