20 kwietnia 2006

Otwarte testy beta produktu Kaspersky Anti-Virus Mobile

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, rozpoczyna otwarte testy beta produktu Kaspersky Anti-Virus Mobile, rozwiązania nowej generacji służącego do ochrony smartfonów działających pod kontrolą systemu Symbian przed szkodliwym oprogramowaniem i spamem.

Kaspersky Anti-Virus Mobile jest w pełni funkcjonalnym rozwiązaniem wykorzystującym zaawansowane technologie do ochrony smartfonów przed szkodliwymi programami i spamem - niechcianymi wiadomościami SMS/MMS. Produkt zapewnia ochronę antywirusową w czasie rzeczywistym oraz na żądanie (zainicjowane przez użytkownika skanowanie wszystkich plików zapisanych w urządzeniu oraz na kartach pamięci). Rozwiązanie wykorzystuje czarną listę w celu ochrony urządzeń mobilnych przed spamem w postaci wiadomości SMS/MMS. Użytkownik może kontrolować ustawienia programu, obserwować stan ochrony antywirusowej i przeglądać raport, w którym zapisywane są wszystkie zdarzenia mające miejsce podczas pracy aplikacji.

Kaspersky Anti-Virus Mobile wykorzystuje antywirusową bazę danych, dzięki czemu urządzenie jest nieustannie chronione przed najnowszymi szkodliwymi programami. Aktualizacja bazy może się odbywać automatycznie (przy użyciu wbudowanego terminarza) lub ręcznie, na żądanie użytkownika. Uaktualnienia są pobierane poprzez WAP lub HTTP z serwerów firmy Kaspersky Lab. Kaspersky Anti-Virus Mobile wykorzystuje zaawansowane funkcje, w które wyposażone są nowoczesne smartfony i może używać wbudowanej w nie przeglądarki internetowej do pobierania uaktualnień i informacji o wykrytych szkodliwych programach.

Rozwiązanie oferuje rozszerzoną funkcjonalność obejmującą skanowanie pojedynczych obiektów (plików lub folderów), a także zapisywanie zainfekowanych obiektów w specjalnym obszarze kwarantanny. Ochrona antywirusowa jest jeszcze bardziej efektywna dzięki dodaniu możliwości rozpakowywania i skanowania zawartości plików SIS, które są często wykorzystywane przez cyberprzestępców do dystrybuowania szkodliwego kodu.

Wbudowany w rozwiązanie moduł antyspamowy oferuje trzy tryby działania różniące się poziomem filtrowania: "Włączony", "Tylko czarne i białe listy" oraz "Wyłączony".

W trybie "Włączony" moduł antyspamowy filtruje przychodzące wiadomości SMS/MMS w oparciu o czarne i białe listy stworzone przez użytkownika. Podczas odbierania wiadomości od numeru, który nie znajduje się na żadnej z tych list moduł antyspamowy pyta użytkownika o to, czy chce on zablokować wiadomość, czy też odczytać ją oraz o dodanie numeru nadawcy do jednej z list. W tym trybie moduł antyspamowy działa jako osobisty filtr zapewniający użytkownikowi możliwość otrzymywania tylko tych wiadomości, których potrzebuje lub oczekuje. W trybie "Tylko czarne i białe listy" system filtruje wiadomości bez udziału użytkownika. Jeżeli numer nadawcy wiadomości nie znajduje się na żadnej liście jest ona odbierana bez powiadamiania użytkownika. W trybie "Wyłączony" ochrona antyspamowa jest całkowicie wyłączona i przychodzące wiadomości SMS/MMS nie są filtrowane.

Produkt Kaspersky Anti-Virus Mobile jest dostępny w dwóch wariantach: dla systemu Symbian 6.1 i 7.0, Series 60 UI oraz dla Symbian 8.0 i 8.1, Series 60 UI. Wersja Beta 2, będąca obecnie w fazie rozwoju, będzie zawierała obsługę następujących platform systemowych: Symbian Series UIQ oraz Windows Mobile 2003/5.0 Smartphone Edition.

Informacje o warunkach i procedurach związanych z udziałem w programie testów beta produktu Kaspersky Anti-Virus Mobile można znaleźć na stronie http://www.kaspersky.com/beta.