19 kwietnia 2006

Kaspersky Lab przedstawia raport "Ewolucja złośliwego oprogramowania 2005: cześć II"

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, przedstawia drugą część raportu "Ewolucja złośliwego oprogramowania 2005". Pierwsza część, opublikowana w lutym 2006 roku, dostępna jest w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab na stronie http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=143.

W najnowszym artykule Yury Mashevsky, analityk z Kaspersky Lab, podjął temat kryminalizacji Internetu, omawiając szereg różnych problemów, które powinny zainteresować zarówno użytkowników komputerów, jak i ekspertów z dziedziny IT specjalizujących się w zakresie złośliwego oprogramowania. W raporcie poruszono między innymi zagadnienia interakcji między grupami przestępczymi i branżą antywirusową oraz stosowania technologii, takich jak rootkit, w celu zwiększenia zysków z cyberprzestępczości. Przedstawiono również listę zaleceń dla użytkowników.

"Na podstawie danych z roku 2005 można przewidywać, że cyberprzestępcy skoncentrują swoje wysiłki na atakowaniu urządzeń przenośnych i sektora finansowego," mówi w podsumowaniu Yury Mashevsky. "Jednocześnie popularne będą rootkity, botnety, szantaż cybernetyczny i inne działania przestępcze."

Pełna treść najnowszego raportu jest dostępna w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab na stronie http://viruslist.pl/news.html?newsid=190.