6 kwietnia 2006

Czy Bluetooth jest bezpieczny?

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował nowy raport: "Bluetooth i problemy z bezpieczeństwem" poruszający temat zagrożeń związanych z technologią Bluetooth. Tekst adresowany jest do specjalistów z branży bezpieczeństwa IT oraz do wszystkich zainteresowanych współczesnymi cyberzagrożeniami.

Autor tekstu, Konstantin Sapronov - analityk z laboratorium antywirusowego Kaspersky Lab, przedstawia szczegółowo zasady działania bezprzewodowej komunikacji Bluetooth, opisuje mechanizmy bezpieczeństwa zastosowane przez twórców tej technologii, prezentuje znane rodzaje ataków oraz sposoby ich działania i mówi o metodach pozwalających na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowanych urządzeń przenośnych.

Duża część tekstu została przeznaczona na przedstawienie rezultatów testu bezpieczeństwa Bluetooth, który został przeprowadzony przez autora raportu w kilku największych centrach handlowych w Moskwie.

"Wyniki testu są zasmucające: większość użytkowników w ogóle nie przejmuje się kwestią bezpieczeństwa, dopóki nie padnie ofiarą ataku," mówi Konstantin Sapronov. "Z czasem może grozić to poważnymi konsekwencjami. Na rynku dostępne są już samochody wyposażone w komunikację Bluetooth. Nietrudno sobie wyobrazić, jak bardzo zagrożone byłoby życie kierowcy, pasażerów i przechodniów, gdyby doszło do udanego ataku na komputer pokładowy takiego samochodu."

Pełną treść najnowszego raportu "Bluetooth i problemy z bezpieczeństwem" można znaleźć w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=185.