3 kwietnia 2006

Najpopularniejsze wirusy marca 2006 według Kaspersky Lab

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w marcu 2006 r.

W porównaniu z wieloma zmianami, jakie nastąpiły na lutowej liście (5 powrotów, 1 nowość), marzec wydaje się niezwykle spokojnym miesiącem. Nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów, nie mówiąc już o epidemii. Najbardziej interesujący debiutant na lutowej liście, Bagle.fj, który uplasował się w zeszłym miesiącu na 5 pozycji, w marcu w ogóle nie zakwalifikował się do zestawienia.

Nastąpiły natomiast przetasowania na szczycie zestawienia. Chociaż Mytob.c wciąż prowadzi, NetSky.t, który miesiąc temu zajmował 4 lokatę, wspiął się w tym miesiącu na drugą pozycję. Jest to najwyższe miejsce, jakie robak ten zajmował na liście Kaspersky Lab: w lutym awansował o 15 pozycji, co stanowi absolutny rekord. Marcowe zestawienie świadczy o tym, że nie był to jednorazowy wzrost aktywności tego robaka. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że NetSky.t osiągnął szczyt swoich możliwości i w kolejnych miesiącach będzie przesuwał się w dół listy.

Zafi.d, który prowadził w styczniowym zestawieniu, a w lutym zajmował 2 miejsce, w marcu odnotował spadek o 9 pozycji, zajmując ostatecznie 12 pozycję. Jego miejsce zajął LovGate.w, który w poprzednim miesiącu uplasował się jako drugi. Ogólnie zachowanie robaków z tej rodziny charakteryzowała w zeszłym roku ogromna nieprzewidywalność. W tym miesiącu do listy zakwalifikowało się dwóch przedstawicieli tej rodziny, natomiast na przestrzeni roku warianty robaka Zafi to znajdowały się na szczycie rankingu, to bliskie były zniknięcia z listy. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy robaki Zafi często zmieniały pozycje na liście - Zafi.d odnotował spadek, natomiast Zafi.b wspiął się o 6 pozycji z 12 miejsca na 6.

Wzmożoną aktywność wykazały również złośliwe programy z pierwszej dziesiątki zestawienia. Aż osiem z dziesięciu robaków zmieniło swoją pozycję. Duży skok, oprócz robaka Zafi.b, odnotował LovGate.ae, który awansował aż o 5 pozycji na 10 miejsce. Robak ten w zeszłym miesiącu powrócił na listę.

LovGate wciąż jest jednym z najbardziej zagadkowych robaków - żaden z jego wariantów nigdy nie spowodował poważniejszej epidemii, ani nie zyskał dużego rozgłosu medialnego. Jednak w tym miesiącu na liście 20 najpopularniejszych złośliwych programów znalazły się aż cztery robaki z tej rodziny: dwa gościły już w rankingu w zeszłym miesiącu, dwa są debiutantami. LovGate.w to weteran zestawień Kaspersky Lab. LovGate.ae okresowo pojawia się na liście, a następnie znika. LovGate.ad oraz .ah pojawiły się po raz pierwszy.

Chociaż warianty LovGate są powszechne w Chinach i Korei, prawdopodobnie z powodu ich azjatyckiego pochodzenia, w Ameryce i Europie nie stanowią poważnego zagrożenia.

Warianty Mytob okupują połowę zestawienia. W styczniu Mytob.a awansował o 7 pozycji, w lutym spadł o jedno miejsce, w marcu natomiast utrzymał 11 pozycję z poprzedniego miesiąca. Mytob.x, to spada, to awansuje na liście: w styczniu wspiął się o 5 pozycji, w lutym spadł o 2 miejsca, które następnie odzyskał w marcu. Wariant ten wykazuje niewielką stabilność i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym miesiącu nie zaklasyfikuje się do zestawienia.

W marcu, podobnie jak w zeszłym miesiącu, na listę powracały szkodniki, które wcześniej z niej zniknęły: tak było w przypadku robaków Mytob.w oraz Mytob.h.

Złośliwe programy nie uwzględnione w pierwszej 20 stanowiły 13,33% wszystkich szkodników przechwyconych w ruchu pocztowym, co oznacza, że w obiegu znajduje się znaczna liczba robaków i koni trojańskich z innych rodzin.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab pod adresem http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=180.