13 lutego 2006

Ewolucja szkodliwego oprogramowania: październik - grudzień 2005 r.: nowe platformy i luki zero day

Firma Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikowała kwartalny raport na temat ewolucji złośliwych programów i zagrożeń cybernetycznych w okresie: październik - grudzień 2005 r.

Rok 2005 obfitował w incydenty związane z bezpieczeństwem IT. Wiele z nich zostało omówionych w poprzednich raportach kwartalnych. Najnowszy raport opisuje trendy występujące w czwartym kwartale 2005 roku, miedzy innymi pojawienie się wirusów dla nowych platform oraz luki "zero day".

Autor raportu Alexander Gostev, jeden z czołowych analityków laboratorium antywirusowego Kaspersky Lab, opisuje fenomen robaka Sober, analizuje przypadek cybernetycznego szantażu związanego z robakiem Krotten, tłumaczy dlaczego konsole do gier stają się nową platformą dla szkodliwego oprogramowania, opowiada o lukach "zero day" wykorzystywanych przez wirusy przed pojawieniem się odpowiednich łat, informuje o nowych mobilnych szkodnikach, a także prezentuje własny pogląd na sprawę rootkita Sony.

"Ostatni kwartał 2005 roku obfitował w wydarzenia, które mogą mieć dalekosiężne skutki dla branży bezpieczeństwa oraz użytkowników," pisze Alexander Gostev. "Bez wątpienia, rok 2006 przyniesie dalszą ewolucję złośliwego kodu. Luki będą wykrywane nie tylko w programach i systemach firmy Microsoft. To z kolei stworzy nowe możliwości dla twórców wirusów, hakerów i cyberprzestępców. Naturalnie branża antywirusowa będzie nadal śledziła rozwój złośliwych programów oraz rozwijała metody zwalczania nowych zagrożeń."

Pełny tekst najnowszego raportu kwartalnego dostępny jest w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab (www.viruslist.pl): http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=142.