2 lutego 2006

Najpopularniejsze wirusy stycznia 2006 według Kaspersky Lab

Firma Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikowała listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w styczniu 2006 r.

Rok 2006 zaczął się tak samo, jak skończył się rok 2005. W grudniu analitycy z Kaspersky Lab odnotowali niewielką aktywność złośliwych programów z czołówki zestawienia, a styczeń okazał się stosunkowo spokojnym miesiącem. Chociaż robaki z rodziny Feebs i Nyxem wywołały w styczniu spore zamieszanie w mediach, żaden z nich nie spowodował znaczących zmian w rozkładzie złośliwych programów w ruchu pocztowym.

Na pierwszych dwóch pozycjach wciąż pozostają robaki Zafi.b i Mytob.c, a miejsce trzecie drugi miesiąc z rzędu okupuje "stary znajomy" LoveGate.

W zasadzie nastąpiła tylko jedna zmiana na pierwszych pięciu miejscach: Sober.y, który w grudniu skupił na sobie sporą uwagę mediów, spadł o 14 pozycji, z miejsca 4 na 18. Aktualizacja robaka, która miała nastąpić w nocy z 5 na 6 stycznia, nie doszła do skutku, w rezultacie znacznie spadła liczba zainfekowanych wiadomości w ruchu.

Jak pokazuje obecność w rankingu trojana Trojan-Spy.HTML.Bayfraud.hn, ataki typu phishing cieszyły się sporą popularnością również w styczniu. Ten zadziwiająco "żywotny" program nie tylko utrzymuje się na liście od dwóch miesięcy (jest to nietypowe dla phishingu), ale zdołał wspiąć się do góry o dwie pozycje. Jest to pierwszy zarejestrowany przypadek zajęcia tak wysokiej pozycji przez trojana rozesłanego masowo w celu przeprowadzenia ataków typu phishing. Oczywiście nie chodzi tutaj o jednorazowy atak, ale całą serię ataków na użytkowników eBaya w przeciągu kilku miesięcy.

Ogólnie, styczeń był jednym z najspokojniejszych miesięcy od długiego czasu, bez poważniejszych incydentów czy epidemii wirusowych.

Złośliwe programy nie uwzględnione w pierwszej 20 stanowiły 13,37% wszystkich szkodników przechwyconych w ruchu pocztowym, co oznacza, że w obiegu znajduje się znaczna liczba robaków i koni trojańskich z innych rodzin.

Drugi zestaw rankingu, który debiutuje w tym miesiącu, jest interesujący, ponieważ daje pełniejszy obraz rozkładu złośliwych programów. Stanowi kontrast dla standardowej listy, która jest oparta na danych z ruchu pocztowego.

Lista "Top 20 Online" w większości zawiera w tym miesiącu programy trojańskie. Większość z nich należy do klasy Trojan-Spy oraz Trojan-Downloader. Na liście tej znalazły się trojany Feebs i Nyxem, które nie zdołały zakwalifikować się do standardowej listy.

Bardziej szczegółowe informacje opublikowane zostaną w przyszłym miesiącu, gdy analitycy Kaspersky Lab będą mieli możliwość uzyskania jaśniejszego obrazu sytuacji i sformułowania pewnych wniosków na podstawie porównania danych z dwóch miesięcy.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab pod adresem http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=133.