21 listopada 2005

Kaspersky Lab chroni telefony komórkowe

Kaspersky Lab, producent oprogramowania służącego do ochrony przed wirusami, końmi trojańskimi, atakami hakerów i spamem, informuje o rozpoczęciu pilotażowego projektu, którego celem jest ochrona smartfonów przed wirusami, Kaspersky Mobile. W nowej usłudze, dostępnej już dla partnerów OEM, wykorzystano najnowsze technologie firmy Kaspersky Lab. Usługa ta poprzedza wprowadzenie na rynek Kaspersky Anti-Virus Mobile, uniwersalnego rozwiązania antywirusowego przeznaczonego do ochrony smartfonów działających pod kontrolą dwóch najpopularniejszych systemów: Symbian oraz Windows.

Kaspersky Mobile jest wspólnym projektem Kaspersky Lab oraz Svyaznoy-Zagruzka, rosyjskiego dostawcy usług przeznaczonych dla urządzeń mobilnych. W celu zapewnienia kompletnej ochrony użytkowników mobilnych połączono skanowanie systemu plików na żądanie oraz monitorowanie w tle wszystkich plików i wiadomości przychodzących w czasie rzeczywistym. Użytkownik może ustawić w terminarzu całkowite lub częściowe skanowanie w poszukiwaniu wirusów w predefiniowanych odstępach czasu. Kaspersky Mobile posiada również możliwość pobierania pakietów instalacyjnych programu antywirusowego oraz subskrypcji na regularne uaktualnienia sygnatur wirusów dla urządzeń mobilnych.

Svyaznoy-Zagruzka dostarcza narzędzia do pobierania i instalowania oprogramowania, natomiast Kaspersky Lab - uaktualnienia antywirusowych baz danych wraz z najświeższymi informacjami na temat wirusów. Firma Kaspersky Lab posiada już spore doświadczenie w badaniach w tej dziedzinie, zdobyte podczas współpracy z różnymi partnerami, w tym ze światowymi liderami w rozwijaniu systemów operacyjnych dla smartfonów, takich jak Symbian oraz Microsoft.

Badania prowadzone przez Kaspersky Lab w dziedzinie wirusów dla telefonów komórkowych oraz oferowane rozwiązania znane są z wysokiej jakości. Analitycy z laboratorium antywirusowego Kaspersky Lab wyprzedzili inne firmy w wykryciu Cabira - pierwszego wirusa dla smartfonów - który pojawił się w czerwcu 2004 roku. Od wykrycia Cabira, liczba podobnych wirusów wzrosła błyskawicznie. W chwili obecnej znanych jest 100 wirusów atakujących smartfony. W minionym roku firma Kaspersky Lab aktywnie uczestniczyła w rozwoju metod zapewniających ochronę użytkowników mobilnych przed wirusami i złośliwym kodem.

Technologia zawarta w Kaspersky Mobile została rozwinięta przez partnerów technologicznych Kaspersky Lab oraz w ramach projektów OEM, dlatego rozwiązanie można z powodzeniem stosować w sieciach dowolnego rodzaju i rozmiaru. Usługę można łatwo zintegrować z innymi produktami, co stwarza doskonałą możliwość współpracy z operatorami sieci mobilnych oraz producentami oprogramowania i sprzętu dla urządzeń mobilnych.

"Kwestia ochrony antywirusowej i ogólnie bezpieczeństwa informacji staje się coraz większym problemem w branży komunikacji mobilnej." - twierdzi Vitaly Bezrodnykh, dyrektor ds. rozwoju firmy Kaspersky Lab. "Każdemu dostawcy usług w tym zakresie możemy zaoferować wiele prostych i skutecznych rozwiązań".

Pierwsza usługa ochrony antywirusowej dla smartfonów, dostępna na początku na rynku rosyjskim, jest istotnym krokiem w wypełnieniu misji firmy - dostarczeniu użytkownikom coraz lepszej ochrony przed znanymi i nowymi cyber-zagrożeniami.