15 listopada 2005

Wysyp nowych klonów robaka Sober - Kaspersky Lab zaleca ostrożność

Firma Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, informuje o zmianie poziomu zagrożenia epidemią wirusów na "Umiarkowany". Jest to spowodowane pojawieniem się trzech nowych wersji robaka Email-Worm.Win32.Sober - Sober.u, Sober.v oraz Sober.w. Są to modyfikacje tego samego kodu różniące się jedynie algorytmem użytym do ich skompresowania. Przechwycenie przez analityków wielu próbek nowych szkodników w ruchu pocztowym potwierdza, że zostały one masowo rozesłane przy użyciu metod spamowych.

Nowe wersje Sobera docierają do komputera jako zainfekowane wiadomości e-mail. Rozmiar załącznika zawierającego kod robaka to około 130 KB. Tematy i treści zainfekowanych wiadomości mogą być różne, jednak podejrzanego e-maila można rozpoznać po nazwie załącznika (jedna z poniższych możliwości):

Exceltab-packed_List.exe
Liste.zip
Reg-List-Dat_Packer2.exe
reg_text.zip
Word-Text.zip
Word-Text_packedList.exe
Word-Text_packedList.zip

Robaki aktywują się tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie zainfekowany załącznik. Po uruchomieniu robaki wyświetlają fałszywy komunikat o błędzie:

WinZip Self-Extractor. WinZip_Data_Module is missing ~Error

W celu dalszego rozprzestrzenienia się robaki wysyłają własne kopie pod adresy e-mail znalezione w zainfekowanym systemie.

Antywirusowe bazy danych programu Kaspersky Anti-Virus zostały już uzupełnione sygnaturami nowych robaków, zatem w celu zapewnienia ochrony przed nimi wystarczy dokonać aktualizacji.

Szczegółowe opisy nowych robaków pojawią się już wkrótce w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab.