3 października 2005

Wirusy dla platform przenośnych: historia i prognozy

Kaspersky Lab, producent oprogramowania chroniącego przed wirusami, hakerami i spamem, prezentuje najnowszą analizę dotyczącą pojawienia się i rozwoju złośliwych programów dla urządzeń przenośnych - takich jak palmofony i PDA.

Tekst nosi tytuł "Ewolucja wirusów dla urządzeń przenośnych" i zamieszczony jest w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab - www.viruslist.pl. Jest to pierwszy artykuł, w którym zebrano wszystkie dostępne dane na temat współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa informacji, które dotykają użytkowników palmofonów i urządzeń PDA.

"Obecnie nie istnieje ryzyko wystąpienia globalnej epidemii spowodowanej złośliwymi programami dla telefonów komórkowych," pisze Alisa Shevchenko, analityk z laboratorium antywirusowego firmy Kaspersky Lab. "Jednak za kilka lat groźba ta może stać się rzeczywistością, ponieważ mniej więcej po tym okresie liczba palmofonów, doświadczonych twórców wirusów i standaryzacja platform osiągnie punkt krytyczny. Nie zmniejsza to jednak potencjalnego zagrożenia - większość twórców wirusów jest wyraźnie zainteresowana dziedziną urządzeń przenośnych".

Minął ponad rok od wykrycia robaka Worm.SymbOS.Cabir, pierwszego szkodnika dla systemu Symbian rozprzestrzeniającego się poprzez technologię Bluetooth. Co w tym czasie wydarzyło się w świecie urządzeń przenośnych? Jaki będzie rezultat obecnej chwiejnej równowagi? Kiedy powinniśmy oczekiwać pierwszej prawdziwej epidemii "wirusów dla urządzeń przenośnych"? Najnowszy artykuł analityków z firmy Kaspersky Lab rzuca światło na te i wiele innych kwestii związanych ze mobilnymi zagrożeniami.