12 kwietnia 2005

Kaspersky Lab chroni telefony komórkowe na konferencji InfoSecurity Europe

Między 26, a 28 kwietnia 2005 w hali Olympia w Londynie odbędzie się konferencja InfoSecurity Europe poświęcona bezpieczeństwu systemów informatycznych. Na stanowisku 550 eksperci z firmy Kaspersky Lab będą demonstrować program Kaspersky Anti-Virus for Symbian OS, a wszyscy odwiedzający konferencję będą mogli pobrać wersję beta tej aplikacji na swoje telefony komórkowe. Ponadto Eugene Kaspersky, założyciel firmy Kaspersky Lab i jeden z największych ekspertów z branży antywirusowej, przedstawi prezentację "Discovering the Secret of an Effective Battle Against Viruses". Prezentacja ta będzie częścią seminarium, które odbędzie się w środę, 27 kwietnia o godzinie 13:15.

Dzisiejsze szkodliwe programy mogą wywoływać globalne epidemie w ciągu kilku godzin, a nawet minut. Szybkie publikowanie uaktualnień definicji wirusów wraz z rozwojem nowych technologii antywirusowych pozwalających na wykrywanie coraz bardziej złożonych szkodników jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Podczas swojej prezentacji Eugene Kaspersky przedstawi laboratorium antywirusowe firmy Kaspersky Lab od kuchni. Wyjaśni także metodologię oraz procesy pozwalające na walkę z nowoczesnymi wirusami.

Program Kaspersky Anti-Virus for Symbian OS chroni przed wirusami telefony komórkowe działające pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian 6.1 oraz 7.0. Produkt składa się z monitora antywirusowego, który przechwytuje wirusy w czasie rzeczywistym oraz skanera pozwalającego na sprawdzenie telefonu na żądanie w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania. Kaspersky Anti-Virus for Symbian OS oferuje szeroki wachlarz ustawień włącznie z możliwością planowania automatycznego skanowania oraz definiowania typów plików, które poddawane są analizie. Uaktualnienia antywirusowych baz danych publikowane są na specjalnej stronie WAP firmy Kaspersky Lab. Mogą one być pobierane automatycznie (zgodnie z terminarzem) lub na żądanie.

"Wzrastające zagrożenie ze strony wirusów działających na telefonach komórkowych powinno zostać zauważone przez wszystkich użytkowników biznesowych" - mówi David Emm, konsultant techniczny firmy Kaspersky Lab. "Inteligentne telefony mogą stać się tak samo niebezpiecznym medium, jak dyskietki w latach 80. - należy pamiętać, że większość użytkowników synchronizuje z takimi urządzeniami aplikacje działające na komputerach PC. Póki co złoczyńcy ograniczają się do demonstrowania nowych technologii infekowania urządzeń przenośnych. Jednak moment, w którym liczba użytkowników inteligentnych telefonów osiągnie masę krytyczną jest tylko kwestią czasu. Możemy wówczas stać się świadkami globalnych epidemii wirusów atakujących komórki."

Na stanowisku firmy Kaspersky Lab pojawi się także ekran, na którym w czasie rzeczywistym wyświetlane będą informacje o wirusach wykrywanych przez analityków w laboratorium antywirusowym. Dzięki niemu można będzie zaobserwować jak wiele dzieje się w świecie wirusów oraz, że na każdego "głośnego" szkodnika przypadają setki takich, o których użytkownicy zazwyczaj nie mają możliwości się dowiedzieć. Zawartość tego ekranu obrazuje także trend tworzenia szkodliwego oprogramowania w celu uzyskania korzyści finansowych - każdego dnia pojawia się wiele koni trojańskich powiązanych z phishingiem i innymi oszustwami mającymi na celu kradzież poufnych informacji.

Inne produkty, które będą prezentowane przez ekspertów z firmy Kaspersky Lab na stanowisku 550 to Kaspersky Guard@Net, zintegrowane rozwiązanie służace do zarządzania ochroną zawartości, zapewniające ochronę sieci korporacyjnych przed wirusami, hakerami oraz spamem, a także Kaspersky Personal Security Suite - pakiet oprogramowania przeznaczony dla użytkowników domowych składający się z aplikacji antywirusowej, osobistej zapory ogniowej oraz rozwiązania antyspamowego.