13 stycznia 2005

Cabir na wolności w Rosji

Firma Kaspersky Lab wykryła pierwszą infekcję wirusem Worm.SymbOS.Cabir.a w Rosji. Czyni to z Rosji dziewiąty kraj, w którym potwierdzono występowanie tego wirusa na wolności. Dotychczas Cabir pojawił się w Singapurze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Indiach, Finlandii, Turcji, Wietnamie oraz na Filipinach.

Pierwszy zainfekowany w Rosji telefon to Nokia 7610 działająca pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian OS i wykorzystująca technologię łączniści bezprzewodowej Bluetooth. Analitycy z laboratorium antywirusowego określili, iż telefon został zainfekowany pierwotną wersją Cabira wykrytą w czerwcu 2004. Szkodnik ten powstał wyłącznie jako demonstracja nowej technologii infekowania.

Infekcje oraz środki zapobiegawcze w świecie telefonów komórkowych są całkowicie inne niż w przypadku komputerów. Infekcje telefonów występują przeważnie w gęsto zaludnionych miejscach publicznych, gdzie wiele osób jednocześnie korzysta ze swoich "komórek".

Stosowanie środków zapobiegawczych to warunek konieczny dla ochrony telefonu i przechowywanych na nim danych. Analitycy z firmy Kaspersky Lab zalecają wszystkim użytkownikom urządzeń przenośnych działających pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian przedsięwzięcie następujących działań:

  • urządzenia wykorzystujące technologię Bluetooth powinny być użytkowane w trybie uniemożliwiającym wykrycie ich przez inne urządzenia tego typu;
  • nie należy pobierać, ani instalować plików pochodzących z nieznanych lub podejrzanych źródeł;
  • zaleca się zainstalowanie darmowego narzędzia firmy Kaspersky Lab pozwalającego na wykrywanie i usuwanie wirusa Worm.SymbOS.Cabir.a (instrukcje dotyczące pobrania i użytkowania tego narzędzia można znaleźć w opisie wirusa znajdującym się w Encyklopedii Wirusów).