29 października 2004

Nowe odmiany robaka Bagle rozprzestrzeniają się z zawrotną prędkością

Firma Kaspersky Lab informuje o wykryciu dwóch nowych odmian robaka Bagle - I-Worm.Bagle.at oraz I-Worm.Bagle.au. Obydwa warianty infekują komputery na całym świecie i mogą w najbliższym czasie wywołać epidemię.

Eksperci z firmy Kaspersky Lab szacują, że dotychczas wysłanych zostało kilka milionów kopii nowych robaków. Użyte przez ich twórców technologie spamowe pozwoliły na bardzo szybkie rozprzestrzenienie szkodników na całym świecie. Prawdziwe zagrożenie stanowi jednak procedura backdoor, w którą wyposażono robaki oraz instalowane przez nie pocztowe serwery proxy.

Dwa nowe warianty różnią się od swoich poprzedników wyłącznie wersją użytego programu pakującego. Obydwa rozprzestrzeniają się przy użyciu technik wykorzystywanych przez większość współczesnych robaków. Skanują komputer w poszukiwaniu adresów e-mail i wysyłają pod nie własne kopie. Robaki instalują w zainfekowanych systemach pocztowe serwery proxy, które mogą być zdalnie kontrolowane poprzez port TCP 81. Serwery te mogą zostać wykorzystane jako platforma służąca do dystrybucji spamu lub szkodliwych programów, czy też do przeprowadzania zmasowanych ataków na serwery WWW.

Wiadomości e-mail zawierające jedną z nowych odmian robaka Bagle można łatwo zidentyfikować. Posiadają one temat "Re: Hello", natomiast w ich treści znajduje się tylko "uśmieszek" - :-).