25 sierpnia 2004

Elektroniczny dżihad - 26 sierpnia 2004

Na zorganizowanej 24 sierpnia 2004 w Moskwie konferencji poświęconej cyber-przestępstwom Eugene Kaspersky, założyciel firmy Kaspersky Lab, poinformował, że 26 sierpnia 2004 (w czwartek) może nastąpić zmasowany atak terrorystyczny na sieć Internet.

Eugene Kaspersky nie sądzi, aby atak taki mógł poważnie zagrozić Internetowi - z całą pewnością nie należy spodziewać się końca globalnej sieci. Na wspomnianej konferencji Kaspersky potwierdził możliwość wykorzystania Internetu przez terrorystów w celu przeprowadzeniu ataku na określone kraje. Nie są to wyłącznie domysły - na wielu arabskich i hebrajskich stronach WWW pojawiły się informacje o ogłoszeniu dnia 26 sierpnia 2004 "elektronicznym dżihadem" skierowanym przeciwko Izraelowi.

W udzielonym dzisiaj wywiadzie Eugene Kaspersky podkreślił, że informacje te nie są całkowicie wiarygodne. Nie wiemy kto kryje się za ich umieszczeniem. Ponadto termin "elektroniczny dżihad" pojawił się już w przeszłości i związany był z masowo wysyłanymi rasistowskimi wiadomościami e-mail oraz z atakami na izraelskie strony WWW. Jednak tym razem po raz pierwszy mamy do czynienia z wykorzystaniem Internetu do przeprowadzenia potencjalnego ataku terrorystycznego.

Specjaliści z firmy Kaspersky Lab wielokrotnie powtarzali, że wykorzystanie sieci zainfekowanych komputerów do przeprowadzenia zmasowanego ataku nie jest trudne. Wszyscy byliśmy świadkami siły z jaką ataki wirusów Sasser, Mydoom oraz Slammer wpłynęły na Internet oraz korporacje. Możemy zatem wyobrazić sobie jaki skutek odniósłby atak tego typu skierowany na jeden kraj, na centralny punkt infrastruktury internetowej. Należy pamiętać, że komputery są narzędziami, a każde narzędzie może zostać wykorzystane zarówno do dobrych, jak i złych celów.

Podsumowując Eugene Kaspersky stwierdził, że prawdopodobieństwo wystąpienia w dniu jutrzejszym zmasowanego ataku skierowanego przeciwko Izraelowi jest niewielkie. Puszka Pandory została jednak otwarta. Hakerzy i twórcy wirusów mogą kierować się różnymi pobudkami - pieniędzmi, ciekawością, chęcią "pokazania się", czy też przekonaniami politycznymi. Jednak niezależnie od motywacji Internet daje im mnóstwo możliwości. Być może nie stanie się to jutro, ani nie pojutrze, ale z pewnością terroryści zaczną wykorzystywać Internet jako kolejną broń.