27 lipca 2004

Mydoom nie daje za wygraną

Mydoom.m, najnowszy reprezentant rodziny robaków I-Worm.Mydoom, nie tylko infekuje komputery na całym świecie, lecz także utrudnia pracę z wyszukiwarkami Google, Yahoo!, AltaVista oraz Lycos. Epidemia robaka spowodowała całkowite zablokowanie lub znaczne spowolnienie pracy tych systemów. Największe utrudnienia w korzystaniu z wyszukiwarek wystąpiły w Wielkiej Brytanii, Francji oraz w Stanach Zjednoczonych.

Poprzednie wersje robaka Mydoom rozsyłały wiadomości e-mail pod adresy znalezione na zainfekowanych komputerach. Nowy szkodnik nie ogranicza się do adresów - szuka także nazw domen. Następnie przy użyciu wyszukiwarek internetowych (m. in. Google) Mydoom.m odnajduje wszystkie adresy e-mail w danej domenie i wykorzystuje je do rozprzestrzeniania się. Zbliżony mechanizm rozprzestrzeniania się wykorzystywał Swen, który rozsyłał własne kopie do grup dyskusyjnych, jednak system używany przez robaka Mydoom.m należy uznać za nowatorski.

Szacuje się, że Mydoom.m generuje około 45% zapytań przetwarzanych obecnie przez Google. Zanim administratorom wyszukiwarki udało się przywrócić akceptowalną szybkość działania serwisu upłynęło kilka godzin.

Kolejnym zagrożeniem jest backdoor (procedura umożliwiająca zdalnemu hakerowi przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem), w którego wyposażony jest Mydoom.m. Każdy użytkownik, który uruchomił zainfekowany załącznik wiadomości przysłanej przez robaka otworzył własny komputer na potencjalny atak hakera.

Podsumowanie nie jest optymistyczne - epidemia robaka Mydoom.m po raz kolejny ukazała, jak wielu użytkowników nie dba o aktualizowanie użytkowanych systemów antywirusowych i beztrosko otwiera załączniki otrzymywanych wiadomości e-mail.