16 czerwca 2004

Szkodniki telefonują - pojawił się pierwszy robak infekujący urządzenia Bluetooth oraz systemy operacyjne Symbian

Eksperci z firmy Kaspersky Lab informują o pojawieniu się szkodnika Cabir - pierwszego robaka sieciowego rozprzestrzeniającego się za pośrednictwem telefonów komórkowych. Cabir infekuje telefony działające pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian.

Najprawdopodobniej robak został stworzony przez hakera ukrywającego się pod pseudonimem Vallez. Należy on do międzynarodowej grupy 29a specjalizującej się w tworzeniu nowatorskich wirusów, które najczęściej maja na celu wyłącznie zaprezentowanie opracowanej technologii. Ze "stajni" tej wyszły, między innymi, wirusy Cap (pierwszy makrowirus, który wywołał globalną epidemię), Stream (pierwszy wirus wykorzystujący alternatywne strumienie NTFS), Donut (pierwszy wirus dla platformy .NET) oraz wykryty w maju bieżącego roku Rugrat (pierwszy wirus infekujący 64-bitowe systemy Windows).

Szkodnik rozprzestrzenia się jako plik SIS (standardowy plik dystrybucyjny systemu Symbian) i ukrywa się pod nazwą Caribe Security Manager. Po uruchomieniu zainfekowanego pliku robak instaluje się w systemie i jest aktywowany wraz z każdym włączeniem telefonu. Po zainstalowaniu się Cabir szuka dostępnych urządzeń wykorzystujących technologię Bluetooth i wysyła własną kopię do pierwszego z nich.

Poza rozprzestrzenianiem się robak nie wykonuje żadnych niebezpiecznych działań.

Cabir działa wyłącznie w systemie operacyjnym Symbian wykorzystywanym w wielu modelach telefonów firmy Nokia. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że robak będzie także funkcjonował w urządzeniach innych producentów.

Szczegółowy opis robaka dostępny jest na witrynie internetowej firmy Kaspersky Lab Polska, pod adresem http://kaspersky.pl/about.html?s=news&newsid=594.