13 maja 2004

Autor Sassera oraz Agabota aresztowany - co dalej?

W ubiegły weekend w Niemczech aresztowano Svena Jaschena - twórcę Sassera i niektórych wersji robaka Netsky oraz współtwórcę rodziny robaków Agobot/Phatbot. Sprawa z pewnością daje do myślenia hakerom na całym świecie. Warto się jednak zastanowić czego dowodzą te aresztowania i dokąd zmierza egzekwowanie cyber-prawa.

Przede wszystkim chodzi o pieniądze. Nagrody wyznaczone przez firmę Microsoft zaowocowały aresztowaniem hakera. Twórcy wirusów nie mogą już zatem ignorować z pozoru niewtajemniczonych sąsiadów i znajomych, którzy za kwotę 250 000 dolarów mogą zrobić bardzo wiele.

Ponadto trzeba podkreślić - nie istnieją "dobre wirusy". Sven Jaschen zeznał, że jego celem było stworzenie "dobrego wirusa", który działałby jak program antywirusowy. Zamieszanie wywołane przez robaki Netsky oraz Sasser dowodzi, że niezależnie od intencji programisty wirusy zawsze stanowią zagrożenie dla wszystkich użytkowników komputerów. Mało tego - za ich tworzenie można trafić za kratki!

Od dawna wiadomo, że twórcy wirusów wymieniają się swoimi "dziełami". Przykładowo robak Doomjuice rozsyła kod źródłowy Mydooma. Subtelne różnice w sposobie programowania oraz wykorzystywanych procedurach pozwalają sądzić, iż kod źródłowy robaka Netsky również został w pewien sposób udostępniony.

Zatem mimo, iż twórca został aresztowany wydaje się wysoce prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości pojawią się kolejne wersje szkodników, w których powstanie był on zaangażowany. Możliwe jest jednak, że robaki te będą pojawiać się znacznie rzadziej.

Patrząc perspektywicznie należy podkreślić, że ogólnoświatowa społeczność internetowa zależna jest przede wszystkim od polityki bezpieczeństwa. Pamiętajmy zatem o łataniu systemów operacyjnych oraz regularnym aktualizowaniu antywirusowych baz danych.