28 kwietnia 2004

Phishing - nie daj się złapać!

Phishing (oszustwo polegające na fałszowaniu adresu strony internetowej) staje się coraz bardziej popularny wśród oszustów, których celem jest zdobywanie informacji dotyczących kont bankowych. Jak donosi grupa Anti-Phishing Working Group w marcu udokumentowano 402 ataki tego typu (w lutym 282 ataki).

Celem ataków są najczęściej banki oraz instytucje finansowe, włącznie z takimi firmami jak Citibank, Lloyds, VISA oraz PayPal. Tylko w Wielkiej Brytanii straty banków spowodowane phishingiem szacuje się na ponad milion funtów.

W parze ze wzrostem ilości ataków idzie ciągły rozwój technik wykorzystywanych przez oszustów. Użytkownicy otrzymują wiadomości e-mail kierujące ich na fałszywe strony, na których proszeni są o podawanie numerów swoich kart kredytowych oraz innych poufnych informacji. Pierwsze ataki wykorzystywały niedbale przygotowane, najeżone błędami ortograficznymi strony WWW, natomiast obecnie oszuści tworzą witryny wyglądające niemal identycznie jak oryginały. Najnowszy atak wykorzystywał skrypt JavaScript w celu sfałszowania adresu URL pojawiającego się na pasku przeglądarki, w wyniku czego użytkownik był przekonany, że nawiązał bezpieczne połączenie z oryginalną stroną banku.

Szacuje się, że około 5% użytkowników, którzy padli ofiarą phishingu wypełniło sfałszowane formularze ujawniając oszustom swoje poufne dane. Należy pamiętać, że banki oraz inne instytucje finansowe nigdy nie wysyłają zapotrzebowania na poufne dane za pośrednictwem poczty elektronicznej.