12 listopada 2003

I-Worm.Voltan (znany również jako Zelig) - kradnie pieniądze

Jest to robak internetowy rozprzestrzeniający się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Szkodnik ma postać pliku wykonywalnego o rozmiarze około 36 KB (kompresja ASPack, rozmiar po rozpakowaniu - około 70 KB). Voltan nie funkcjonuje w systemach Windows 95, 98, ME oraz NT4.

Wysyłana przez robaka wiadomość wygląda następująco:

 • Temat:
  Il momento e' catartico;
 • Treść:
  Ricevo e cortesemente inoltro,.... 
  un premio per la genialita
  hanno reso mitico un salva schermo scaricalo, 
  "poesie catartiche", che 
  non sai cosa ti perdi 
  ciao.

Voltan rozsyła się do użytkowników zapisanych w książce adresowej systemu Windows. Sama wiadomość robaka nie stanowi żadnego zagrożenia, natomiast w jej treści umieszczone jest łącze do strony WWW, na której autor umieścił niebezpieczny program ukrywający się pod postacią wygaszacza ekranu.

Po uruchomieniu szkodnik zmienia numer, za pośrednictwem którego użytkownik nawiązuje połączenie z internetem. W ten sposób autor robaka przez krótki okres czasu czerpał zyski z połączeń użytkowników zainfekowanych komputerów. Policja bardzo szybko namierzyła lokalizację numeru i zablokowała go.

Szkodnik rozprzestrzenił się głównie we Włoszech - pojawiło się zaledwie kilka zgłoszeń informujących o obecności Voltana poza granicami tego kraju.