28 października 2003

Kalifornijski sąd ukarał spamerów

24 października 2003 kalifornijski prokurator Bill Lockyer wygrał sprawę, która być może stanie się przestrogą dla spamerów. Sąd ukarał grzywną w wysokości 2 milionów dolarów firmę PW Marketing z siedzibą w Los Angeles, za wysyłanie ogromnej ilości wiadomości zawierających porady dotyczące dystrybucji spamu, wraz z rozbudowaną listą potencjalnych adresatów. Oskarżonymi są właściciele firmy - Paul Willis oraz Claudia Griffin.

Prokurator Bill Lockyer rozpoczął prowadzenie sprawy przeciwko firmie PW Marketing w roku 2002, wspierając się przepisami antyspamowymi, ustanowionymi w roku 1998 oraz najnowszą ustawą, która znacznie ułatwia oskarżanie spamerów. Nowe regulacje umożliwiają ubieganie się o odszkodowanie w wysokości tysiąca dolarów za otrzymanie niechcianej wiadomości (spamu). Ponadto zabronione jest wysyłanie jakichkolwiek wiadomości reklamowych bez uzyskania zgody adresata.

Firma PW Marketing znalazła lukę w przepisach z roku 1998. Znajdował się tam zapis zezwalający na masowe rozsyłanie wiadomości pod warunkiem, że zawierały one istniejący i czynny numer telefonu lub adres e-mail, umożliwiający wypisanie się z listy adresatów.

Poza wysoką grzywną na firmę PW Marketing nałożono całkowity zakaz wysyłania jakichkolwiek wiadomości e-mail bez uzyskania zgody. Ponadto przez dziesięć lat Paul Willis oraz Claudia Griffin nie mogą prowadzić działalności komercyjnej z wykorzystaniem internetu.