2 października 2003

Bezdomny haker dostał szansę

Adrian Lamo (zwany bezdomnym hakerem), osadzony w areszcie za włamanie do systemu komputerowego redakcji New York Times, otrzymał od sądu zgodę na korzystanie z komputera w celu poszukiwania pracy oraz możliwości zdobycia wykształcenia wyższego.

Sąd federalny Stanów Zjednoczonych wykazując dobrą wolę zniósł zakaz korzystania z komputera, którym ukarany został 22-letni Adrian Lamo. Władze mają jednak pełne prawo do monitorowania jego internetowych poczynań.

Lamo stał się popularny ze względu na niepodważalne zdolności hakerskie. Jego "bezdomność", polegająca na nieustannym podróżowaniu po Stanach Zjednoczonych i nocowaniu w niezbyt komfortowych warunkach, zmusiła sąd do otoczenia go opieką lekarską. W momencie zatrzymania haker był wycieńczony z powodu długotrwałego braku snu.

Włamanie do systemu komputerowego wydawnictwa New York Times wpędziło w kłopoty nie tylko młodego hakera - jego rodzice byli zmuszeni do zastawienia własnego domu w celu wpłacenia kaucji w wysokości 250 000 $. Sąd nakazał Adrianowi Lamo powrót do Sacramento w Kaliforni, gdzie ma on zamieszkać z rodzicami.