25 sierpnia 2003

Nie dajmy się nabrać robakowi Sobig.f

Robak internetowy Sobig.f wywołał ogólnoświatową epidemię. Użytkownicy tysięcy komputerów na całym globie odbierają setki powiadomień o wykryciu wirusa w wysyłanych przez nich wiadomościach e-mail.

Od momentu pojawienia się robaka Sobig.f wielu użytkowników boryka się z problemem ogromnej ilości powiadomień generowanych automatycznie przez filtry antywirusowe. Widnieje w nich komunikat o wykryciu wirusa w wiadomości wysłanej z komputera użytkownika, podczas gdy zainstalowany tam program antywirusowy nie wykrywa żadnych szkodników.

Powodem jest jedna z funkcji robaka Sobig.f pozwalająca mu na fałszowanie adresu nadawcy zainfekowanej wiadomości e-mail. Szkodnik umieszcza w polu nadawcy jeden z adresów znalezionych w zasobach zainfekowanego komputera. Przy użyciu tej funkcji szkodnik zaciera swoje ślady i utrudnia zlokalizowanie źródła infekcji, a ponadto wprowadza w błąd niewinnych użytkowników, których komputery nie zostały w rzeczywistości zainfekowane.

Raz jeszcze przypominamy, że wszystkie produkty Kaspersky Anti-Virus wyposażone w aktualne antywirusowe bazy danych wykrywają robaka Sobig.f.

Szczegółowy opis robaka Sobig.f znajduje się tutaj.