21 maja 2020

Ewolucja cyberzagrożeń w I kwartale 2020 r.: gwałtowny wzrost mobilnych trojanów bankowych

Badacze z firmy Kaspersky wykryli istotny wzrost ilości szkodliwego oprogramowania dla Androida, którego celem jest kradzież danych uwierzytelniających oraz pieniędzy z kont bankowych użytkowników. Liczba zidentyfikowanych trojanów tego rodzaju w I kwartale 2020 r. wynosiła 42 115. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż w IV kw. 2019 r. Dane pochodzą z raportu firmy Kaspersky dotyczącego ewolucji cyberzagrożeń w pierwszym kwartale 2020 r.


Mobilne trojany bankowe to dobrze znane zagrożenie o jednoznacznym celu działania. Szkodniki te zwykle wykorzystuje się do bezpośredniej kradzieży środków z kont bankowych poprzez smartfony i tablety. Zazwyczaj przypominają legalną aplikację finansową. Gdy ofiara próbuje uzyskać dostęp do autentycznej aplikacji bankowej i podaje w tym celu swoje dane logowania, informacje te wpadają również w ręce cyberprzestępców.

W pierwszym kwartale bieżącego roku firma Kaspersky wykryła ponad 42 000 modyfikacji różnych rodzin trojanów bankowych - najwięcej w ciągu ostatnich 18 miesięcy. W poprzednim kwartale liczba ta wyniosła 15 410. Pod względem udziału użytkowników zaatakowanych przy użyciu mobilnych trojanów bankowych w czołówce znalazła się Japonia, Hiszpania oraz Włochy.

W czasach społecznego dystansowania się wszyscy częściej wykorzystujemy urządzenia mobilne po to, by korzystać z usług finansowych - w celu komunikacji zdalnej, dokonywania płatności i innych transakcji. Urządzenia te stały się dla nas jednym z głównych narzędzi, dlatego nie powinniśmy pozwolić oszustom, aby wykorzystali naszą zależność od nich - powiedział Wiktor Czebyszew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają użytkownikom następujące działania pozwalające zmniejszyć ryzyko zainfekowania urządzenia mobilnego z Androidem trojanami bankowymi:
  • Instaluj aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł - najlepiej z oficjalnego sklepu Google Play.
  • Nie wykonuj procedury rootowania (uzyskiwanie dostępu do konta administratora), ponieważ w ten sposób zapewnisz cyberprzestępcom nieograniczone możliwości wykorzystania twojego urządzenia.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające, takie jak np. Kaspersky Internet Security for Android, w celu zabezpieczenia się przed szkodliwym oprogramowaniem oraz jego działaniami.
Pełny raport poświęcony ewolucji szkodliwego cyberzagrożeń w pierwszym kwartale 2020 r. jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/epyhP.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.