3 marca 2020

Trojan Cerberus wykorzystuje technikę fałszywych powiadomień, atakując klientów polskich banków

Eksperci z firmy Kaspersky wykryli wzrost cyberprzestępczej aktywności w Polsce w zakresie techniki wykorzystywanej przez trojana bankowego Cerberus na urządzeniach z systemem Android. Szkodnik generuje coraz więcej powiadomień push wyświetlanych użytkownikom, podszywając się pod kilka aplikacji bankowych. Wykryte wiadomości nakłaniają polskojęzyczne cele do otwarcia aplikacji i sprawdzenia swoich kart oraz kont bankowych poprzez podanie danych uwierzytelniających.


Według badaczy technika ta staje się coraz popularniejsza, o czym świadczą coraz liczniejsze fałszywe powiadomienia generowane w imieniu coraz większej liczby aplikacji bankowych. Podobna aktywność została zauważona podczas analizy innego trojana bankowego - Ginp. Jedyna różnica między szkodnikami polega na tym, że Ginp generował fałszywe wiadomości SMS, w których również nakłaniał użytkowników do uzyskania dostępu do swoich kont bankowych.

Opisywana technika wykorzystująca fałszywe powiadomienia została zaobserwowana już drugi raz w ciągu zaledwie kilku tygodni. Oba przypadki miały charakter lokalny, jednak jeśli chodzi o szkodnika Cerberus, nie zidentyfikowaliśmy dalszych poleceń nakładania się na określone aplikacje bankowe. To może oznaczać, że atak został niewłaściwie przeprowadzony lub mieliśmy do czynienia z cyberprzestępcą próbującym przeprowadzić test. Niemniej jednak szkodnik Cerberus posiada możliwość nakładania się na losowe aplikacje, a autorzy szkodliwego oprogramowania z pewnością nieprzypadkowo stosują różne metody, atakując lokalnych użytkowników określonych aplikacji w określony sposób. Będziemy nadal przyglądać się tej sprawie - powiedział Anton Kuzmenko, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Produkty firmy Kaspersky skutecznie wykrywają i blokują opisywane zagrożenie.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania pozwalające zmniejszyć ryzyko natrafienia na trojany bankowe:
  • Pobieraj aplikacje wyłącznie z oficjalnych sklepów.
  • Zwracaj uwagę na treść powiadomienia push - jeśli zauważysz coś podejrzanego, skontaktuj się z twórcami aplikacji, zanim wykonasz jakiekolwiek działanie.
  • Zainstaluj na swoim telefonie niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Internet Security for Android.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.