30 października 2019

Hacker HUNTER powraca: firma Kaspersky przygotowała film dokumentalny o historii pandemii spowodowanej przez WannaCry

Tomorrow Unlocked, stworzony przez firmę Kaspersky magazyn online poświęcony kulturze cyfrowej, opublikował film dokumentalny pt. "Wannacry: historia Marcusa Huchinsa". Opowiada on o wybuchu bezprecedensowej epidemii oprogramowania ransomware WannaCry, które w maju 2017 r. spowodowało plagę na skalę światową, atakując zarówno konsumentów, jak i firmy. Podczas epidemii firma Kaspersky odnotowała ponad 45 000 ataków w ciągu jednego dnia.


W dokumencie skupiono się na skutkach pandemii WannaCry, na tym, jak została nieoczekiwanie zatrzymana dzięki przypadkowemu znalezieniu przez niezależnego badacza, Marcusa Hutchinsa, wyłącznika awaryjnego w kodzie szkodnika, oraz na następstwach wynikających z ataków. Hutchins udzielił zespołowi szczegółowego wywiadu, który stanowi oś całej historii.

Od incydentu minęły już dwa lata, jednak wygląda na to, że WannaCry wcale nie chce, aby o nim zapomniano. Jak wynika z danych firmy Kaspersky, pomiędzy majem 2017 r. a wrześniem 2019 r. oryginalna modyfikacja szkodnika WannaCry zaatakowała ponad 430 000 użytkowników. Co więcej, w okresie od stycznia 2019 r. do września 2019 r. modyfikacja ta odpowiadała za ponad jedną piątą (22,42%) wszystkich ataków przy użyciu oprogramowania ransomware.

Dzisiaj, po ponad dwóch latach od pandemii, WannaCry wciąż odpowiada za jedną z najwyższych liczb prób infekcji spośród wszystkich trojanów ransomware i nic nie wskazuje, że sytuacja się zmieni. To oznacza tylko jedno - wiele komputerów nadal posiada lukę, która została wykorzystana przez WannaCry w celu zainfekowania jego ofiar - zauważa Fiedor Sinicyn, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Więcej informacji na temat szkodnika WannaCry znajduje się na oficjalnym blogu firmy Kaspersky - Kaspersky Daily: https://kas.pr/69mt oraz https://kas.pr/qAP2.

Nowy film dokumentalny z serii hacker:HUNTER jest dostępny na stronie TomorrowUnlocked.com oraz w serwisie YouTube.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.