29 października 2019

Trzydziestoletni cyberlabirynt: od wirusa Cascade do współczesności

Jesienią 2019 r. mija trzydzieści lat od wirusa Cascade - pierwszego szkodliwego programu wykrytego przez Jewgienija Kasperskiego, który zainspirował go do zajęcia się tematem cyberbezpieczeństwa.
.

Z okazji tej rocznicy specjaliści z firmy Kaspersky przygotowali statystyczny przegląd ewolucji szkodliwego oprogramowania na przestrzeni tego czasu, który ujawnił następujące liczby:

  • Najwyższy skok liczby wykryć szkodliwych programów w historii działalności firmy Kaspersky miał miejsce w drugim kwartale 2015 r. - w tym okresie wykryto 1 109 940 412 ataków oprogramowania adware.
  • Od założenia firmy Kaspersky w 1997 r. do 2018 r. liczba nowych szkodliwych programów dodawanych do baz danych każdego dnia zwiększyła się 8 400 razy. Łączna liczba szkodliwych plików dodanych do kolekcji firmy wyniosła wraz z końcem 2018 r. wyniosła 713 900 475.
  • Dział Kaspersky ICS CERT wykrył i zgłosił ponad 240 luk w zabezpieczeniach systemów przemysłowych i infrastruktury krytycznej, od funkcjonowania których zależy codzienne życie ludzi na całym świecie.
Jesienią 1989 r. po raz pierwszy natknąłem się na wirusa komputerowego. Był to Cascade, który sprawiał, że litery na ekranie komputera spadały. Udało mi się opanować infekcję, ale zanim usunąłem szkodnika, zachowałem kopię jednego zarażonego pliku. Zapoznałem się z kodem szkodnika, napisałem program, który pozwalała na usuwanie go z zainfekowanych plików i podzieliłem się moim odkryciem z kolegami. Po kilku miesiącach zaczęli się do nas zgłaszać ludzie, którzy mieli podobny problem do rozwiązania. To sprawiło, że jeszcze bardziej zainteresowałem się walką ze szkodliwymi programami, więc udałem się na jedną z uczelni informatycznych, gdzie na poważnie zająłem się rozwojem technologii antywirusowych - powiedział Jewgienij Kasperski, dyrektor generalny firmy Kaspersky.

Firma Kaspersky opublikowała także infografikę prezentującą trzydziestoletni rozwój branży cyberbezpieczeństwa, a także wydarzenia historyczne i popkulturalne niezwiązane z technologiami informatycznymi. Infografikę można pobrać na stronie https://r.kaspersky.pl/s6d6I.

Informację oraz infografikę można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.