19 lipca 2019

MobiDash - mobilny trojan podszywa się pod popularną aplikację FaceApp

Aplikacja FaceApp, pozwalająca m.in. na postarzanie twarzy, przeżywa swoją drugą młodość, a wygenerowane nią zdjęcia szturmem zdobywają profile użytkowników na portalach społecznościowych. Tak duża popularność aplikacji nie mogła umknąć uwadze cyberprzestępców. Badacze z firmy Kaspersky wykryli fałszywe narzędzie podszywające się pod FaceApp, które w rzeczywistości infekuje urządzenia mobilne z Androidem trojanem MobiDash.


Popularność aplikacji FaceApp nie jest dużym zaskoczeniem - użytkownicy instalują ją z ciekawości, widząc efekty jej działania na profilach społecznościowych swoich znajomych i celebrytów. Niestety chęć szybkiego skorzystania z popularnego narzędzia często usypia czujność użytkowników w kontekście uprawnień nadawanych instalowanym aplikacjom. Z badań firmy Kaspersky wynika, że 63% użytkowników nie czyta umów licencyjnych, a niemal połowa (43%) bez zastanowienia wyraża zgodę na wszystkie uprawnienia podczas instalowania nowych aplikacji. Warto dodać, że dokładne zapoznanie się z umową licencyjną jest szczególnie ważne w przypadku aplikacji, które wysyłają nasze dane na serwery producenta. Zanim zdecydujemy się na korzystanie z takiego narzędzia, powinniśmy zrozumieć, co dzieje się z naszymi danymi, a także kto i w jaki sposób je przetwarza.

O ile w samej chęci wypróbowania nowej popularnej aplikacji nie ma nic złego, nie należy robić tego bez zastanowienia - na to właśnie liczą cyberprzestępcy, tacy jak ci stojący za nowym mobilnym szkodliwym programem MobiDash podszywającym się aplikację FaceApp.

Po pobraniu fałszywej aplikacji z nieoficjalnego źródła i zainstalowaniu jej na smartfonie użytkownik widzi komunikat o błędzie. Wyświetlane informacje sugerują, że pobrana aplikacja została odinstalowana. Komunikat ten jest sfałszowany - w rzeczywistości szkodliwy moduł pozostaje w systemie i wyświetla niechciane reklamy. Według danych badaczy z firmy Kaspersky, w ciągu dwóch ostatnich dni około 500 unikatowych użytkowników zainstalowało omawiany szkodliwy program, a pierwszą infekcję zarejestrowano 7 lipca 2019 r. Badacze wykryli około 800 różnych modyfikacji szkodliwego modułu.

Cyberprzestępcy stojący za szkodnikiem MobiDash często ukrywają swoje narzędzia pod postacią popularnych aplikacji i usług. To oznacza, że ich aktywność związana z fałszywą wersją narzędzia FaceApp może wzrosnąć. Zalecamy użytkownikom, by nie pobierali aplikacji mobilnych z nieoficjalnych źródeł, by uniknąć niepotrzebnego ryzyka - powiedział Igor Gołowin, badacz ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Produkty firmy Kaspersky wykrywają szkodnika MobiDash jako not-a-virus:HEUR:AdWare.AndroidOS.Mobidash.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky przygotowali kilka porad, które pozwolą użytkownikom urządzeń mobilnych uniknąć problemów związanych z fałszywymi aplikacjami oraz niekontrolowanym przesyłaniem poufnych informacji:
  • Pobieraj aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł.
  • Czytaj opinie oraz recenzje i zwracaj uwagę na oceny aplikacji wystawione przez innych użytkowników.
  • Uważnie czytaj umowy licencyjne instalowanych aplikacji, by dowiedzieć się, kto, jak i w jakim celu przetwarza oraz przechowuje Twoje informacje.
  • Zwracaj uwagę na listę uprawnień wymaganych przez instalowane aplikacje.
  • Podczas instalacji nie klikaj bez zastanowienia przycisku "Dalej". Zamiast tego zapoznawaj się z informacjami wyświetlanymi w poszczególnych krokach instalacji.
  • Zainstaluj skuteczne rozwiązanie bezpieczeństwa, które wykryje szkodliwe programy oraz zapobiegnie próbom wyłudzania informacji poprzez ataki phishingowe.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.