1 kwietnia 2019

Gra o trojany: najpopularniejsze seriale wykorzystywane do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania

Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują nowe odcinki popularnych seriali telewizyjnych w celu rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab. Największym zainteresowaniem wśród atakujących cieszą się takie tytuły jak "Gra o tron", "The Walking Dead" oraz "Arrow".


Seriale telewizyjne stanowią jedną z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych form rozrywki, jednak w erze streamingu online oraz innych metod cyfrowej dystrybucji często są przedmiotem naruszenia praw autorskich. W wielu regionach można mieć do nich dostęp za pośrednictwem nielegalnych kanałów, takich jak strony z torrentami. W przeciwieństwie do legalnych źródeł serwisy takie mogą wysłać użytkownikowi plik, który wygląda jak odcinek serialu, w rzeczywistości jednak jest szkodliwym programem wykorzystującym chwytliwą nazwę.

Biorąc pod uwagę, jak łatwo seriale telewizyjne pobierane z nieoficjalnych źródeł mogą zostać zastąpione wersjami zawierającymi szkodliwe oprogramowanie, badacze z Kaspersky Lab przyjrzeli się bliżej takim zainfekowanym plikom, które pojawiły się w 2017 i 2018 r. W obu badanych latach na pierwszym miejscu znalazł się serial "Gra o tron". W 2018 roku wiązało się z nim 17% wszystkich zainfekowanych, nielegalnie skopiowanych treści oraz 20 934 atakowanych użytkowników. Tuż za nim uplasowały się seriale "The Walking Dead" oraz "Arrow" (odpowiednio 18 794 oraz 12 163 atakowanych użytkowników). Warto zauważyć, że w 2018 r. nie wypuszczono żadnych nowych odcinków "Gry o tron", podczas gdy pozostałym serialom towarzyszyły szeroko nagłaśniane kampanie promocyjne.

W każdym zaobserwowanym przypadku osoby rozprzestrzeniające szkodliwe oprogramowanie wybierały pierwszy i ostatni odcinek każdego sezonu. Na przykład w przypadku serialu "Gra o tron" najaktywniej wykorzystywanym odcinkiem sezonu pierwszego był odcinek 1 pt. "Nadchodzi zima".

Wyraźnie widać, że osoby rozprzestrzeniające szkodliwe oprogramowanie wykorzystują seriale telewizyjne, które cieszą się dużą popularnością na nielegalnych stronach internetowych: zwykle są to aktywnie promowane seriale obyczajowe lub akcji. Pierwsze i ostatnie odcinki, przyciągające najwięcej widzów, wiążą się z największym ryzykiem pobrania szkodliwego oprogramowania. Internetowi oszuści zwykle żerują na ludzkiej lojalności i niecierpliwości, dlatego często obiecują zupełnie nowy materiał do pobrania, który w rzeczywistości okazuje się cyberzagrożeniem. W tym miesiącu rozpoczyna się ostatni sezon "Gry o tron", dlatego chcielibyśmy ostrzec internautów, że prawdopodobnie wzrośnie ilość szkodliwego oprogramowania podszywającego się pod nowe odcinki tego popularnego widowiska - powiedział Anton Iwanow, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.


Porady bezpieczeństwa

Aby nie paść ofiarą szkodliwych programów podszywających się pod seriale telewizyjne, Kaspersky Lab zaleca podjęcie następujących działań:

  • Korzystaj wyłącznie z legalnych serwisów cieszących się dobrą reputacją, jeśli chodzi o produkcję i dystrybucję treści telewizyjnych.
  • Przyjrzyj się rozszerzeniu pobieranego pliku. Nawet jeśli pobierasz odcinki seriali telewizyjnych ze źródła, które uznajesz za zaufane oraz legalne, plik powinien mieć rozszerzenie .avi, .mkv, .mp4 lub inne, związane z formatem wideo.
  • Zwracaj uwagę na autentyczność stron internetowych. Nie odwiedzaj witryn, na których można oglądać seriale telewizyjne, jeśli nie masz pewności, że są legalne, a ich adresy rozpoczynają się od "https". Upewnij się, że strona jest autentyczna, dokładnie sprawdzając format adresu URL oraz pisownię nazwy serwisu, zanim rozpoczniesz pobieranie.
  • Nie klikaj podejrzanych odsyłaczy, takich jak te obiecujące możliwość wcześniejszego obejrzenia nowego odcinka. Śledź oficjalne daty pojawienia się nowych odcinków.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające służące do zapewnienia wszechstronnej ochrony przed szerokim wachlarzem zagrożeń, np. takie jak Kaspersky Total Security.
Pełny raport Kaspersky Lab poświęcony wykorzystywaniu przez cyberprzestępców popularności seriali telewizyjnych jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/HIS7Q.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.