29 marca 2019

Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) Kaspersky Lab został wyróżniony za wykrycie cyberugrupowania Carbanak podczas rozdania nagród z okazji 30 jubileuszu SC Media

Podczas wręczenia nagród jubileuszowych z okazji trzydziestolecia SC Media (30th Anniversary Awards) firma Kaspersky Lab otrzymała wyróżnienie dla swojego zespołu badawczego za najważniejsze odkrycia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Nagroda ta, przyznana Globalnemu Zespołowi ds. Badań i Analiz (GReAT) w uznaniu za wykrycie i badanie cyberugrupowania Carbanak, podkreśla znaczący wkład Kaspersky Lab w globalne badania dot. zagrożeń na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.


SC Media działa w branży cyberbezpieczeństwa już od 30 lat. W tym roku firma rozszerzyła swoje coroczne nagrody SC Awards o kilka specjalnych kategorii honorujących osoby, które przyczyniały się do kształtowania branży w tym czasie. Zwycięzcy zostali wyłonieni przez redakcję SC Media z pomocą współprzewodniczących SC Awards. Kategoria "Najważniejsze Odkrycia Zespołu Badawczego Firmy", w której wyróżniono Kaspersky Lab, dotyczy najistotniejszych odkryć exploitów dnia zerowego, wariantów szkodliwego oprogramowania oraz cyberugrupowań na przestrzeni ostatnich trzech dekad.

Wykrycie cyberugrupowania Carbanak przez Kaspersky Lab zmieniło sposób, w jaki świat postrzega zaawansowane, długotrwałe zagrożenia (ang. APT). Chociaż zagrożenia APT były tradycyjnie kojarzone z cyberszpiegostwem, w 2014 r. Kaspersky Lab zidentyfikował grupę cyberprzestępców kradnących ogromne sumy pieniędzy z banków przy użyciu zaawansowanych narzędzi i technik, które wcześniej obserwowano jedynie w przypadku kampanii APT sponsorowanych przez rządy. Wnioski wyciągnięte z dochodzenia dotyczącego tego ugrupowania, któremu nadano nazwę Carbanak, pomogły przewidzieć i złagodzić kolejne ataki motywowane chęcią zysków finansowych. O wykryciu kampanii Carbanak poinformowano podczas konferencji Security Analyst Summit zorganizowanej przez Kaspersky Lab 2015 r. i od tego czasu aresztowano wielu podejrzewanych członków tego ugrupowania.

Od założenia zespołu GReAT w 2008 r. nasi badacze wykrywali ataki APT, kampanie cyberszpiegowskie, szkodliwe oprogramowanie, narzędzia ransomware oraz cyberprzestępcze trendy podziemia na całym świecie - powiedział Costin Raiu, dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz, Kaspersky Lab. Wykrycie przez nasz zespół cyberugrupowania Carbanak to doskonały przykład tego, jak nasze badania pomogły ukształtować branżę bezpieczeństwa i chronić firmy przed zaawansowanymi zagrożeniami. Dzięki niesłabnącemu zaangażowaniu zespołu w ujawnianie cyberataków oraz zagrożeń, niezależnie od ich pochodzenia czy celu, sprawiamy, że świat staje się nieco lepszym miejscem.

Zespoły uhonorowane wyróżnieniem 30th Anniversary Award pozostawiły w ciągu ostatnich trzech dekad trwały ślad w branży cyberbezpieczeństwa dzięki swojej niestrudzonej pracy oraz wizjonerskiemu przywództwu - powiedziała Illena Armstrong, wiceprzewodnicząca z zespołu redakcyjnego SC Media. Zespół GreAT firmy Kaspersky Lab z pewnością zasłużył na to uznanie dzięki swojemu nieustającemu zaangażowaniu w ochronę przedsiębiorstw przed współczesnymi wyrafinowanymi zagrożeniami.

Pełna lista laureatów wyróżnień SC Anniversary Award znajduje się na stronie SC Media.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.