4 grudnia 2018

Koszmar zdalnego dostępu: liczba nowych backdoorów wzrosła o ponad 40% w 2018 r.

Kaspersky Lab podsumował ewolucję szkodliwego oprogramowania w 2018 r. Spośród wszystkich nowych niebezpiecznych plików wykrytych w tym okresie najbardziej zwiększyła się liczba trojanów otwierających tylne furtki w systemach, czyli tzw. backdoorów, (o 44%) oraz oprogramowania ransomware (o 43%). Co trzeci komputer na świecie (30,01%) stanowił cel co najmniej jednego zagrożenia online.


Łącznie, każdego dnia przez dziesięć pierwszych miesięcy roku technologie bezpieczeństwa Kaspersky Lab przetwarzały 346 000 nowych szkodliwych plików. Liczba i zróżnicowanie nowych szkodliwych plików wykrywanych każdego dnia dość dobrze określa zainteresowania cyberprzestępców zajmujących się tworzeniem i rozprzestrzenianiem szkodliwego oprogramowania. Podczas gdy w 2011 r. technologie Kaspersky Lab wykrywały dziennie 70 000 nowych plików, w 2017 roku liczba ta wzrosła pięciokrotnie - do 360 000.

W 2018 roku miał miejsce niewielki spadek liczby nowych szkodliwych programów wykrywanych każdego dnia. Z jednej strony może to oznaczać, że cyberprzestępcy są zainteresowani ponownym wykorzystywaniem starego szkodliwego oprogramowania, które okazało się skuteczne. Z drugiej strony wzrost liczby wykrywanych backdoorów i programów ransomware pokazuje, że atakujący nieustannie poszukują nowych sposobów złamania zabezpieczeń urządzeń ofiar i zarobienia na tym pieniędzy. Niesłabnące zainteresowanie oprogramowaniem ransomware i jego nieustanny rozwój stanowi ostrzeżenie, aby zachować czujność - zarówno przed istniejącymi, znanymi cyberzagrożeniami, jak i tymi nowymi, których jeszcze nie widzieliśmy. Dlatego, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych klientów, codziennie udoskonalamy nasze systemy wykrywania i ochrony - powiedział Wiaczesław Zakorzewski, szef działu badań dot. zwalczania szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.


Pozostałe najważniejsze dane statystyczne dotyczące zagrożeń w 2018 r.:

  • Rozwiązania firmy Kaspersky Lab odparły 1 876 998 691 ataków przeprowadzonych z zasobów online zlokalizowanych na całym świecie.
  • Technologie ochrony WWW Kaspersky Lab wykryły 21 643 946 unikatowych szkodliwych obiektów.
  • 30,01% komputerów użytkowników co najmniej raz w ciągu roku stanowiło cel ataku online przy użyciu szkodliwego oprogramowania.
W celu zapewnienia sobie ochrony Kaspersky Lab zaleca następujące działania:

  • Bądź czujny i nie otwieraj podejrzanych plików lub załączników pochodzących z nieznanych źródeł.
  • Nie pobieraj ani nie instaluj aplikacji z niezaufanych źródeł.
  • Nie klikaj żadnych odsyłaczy otrzymywanych z nieznanych źródeł oraz podejrzanych reklam online.
  • Twórz mocne hasła i pamiętaj, aby je regularnie zmieniać.
  • Zawsze instaluj aktualizacje. Niektóre z nich mogą zawierać łaty na krytyczne luki w zabezpieczeniach systemu i aplikacji.
  • Ignoruj wiadomości, w których nadawca prosi Cię o wyłączenie systemów bezpieczeństwa dla oprogramowania pakietu Office lub oprogramowania antywirusowego.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające dostosowane do typu posiadanego systemu oraz urządzeń, takie jak Kaspersky Total Security.
Więcej informacji na temat rocznych statystyk Kaspersky Lab dotyczących cyberzagrożeń znajduje się na stronie http://r.kaspersky.pl/nieKI.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.