27 listopada 2018

Badanie Kaspersky Lab: szefowie działów bezpieczeństwa IT postrzegają chmurę jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa firm

Popularność chmury wzrasta - z najnowszych danych IDG wynika, że 73% przedsiębiorstw posiada już co najmniej jedną aplikację lub część swojej infrastruktury komputerowej w chmurze. Najwyraźniej istnieje apetyt na więcej: według tych samych danych działy IT odczuwają presję całkowitej migracji do chmury. Bez wątpienia mamy do czynienia ze zmianą, która następuje szybko, a jednocześnie wiąże się z ryzykiem. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ponad 250 specjalistów w zakresie bezpieczeństwa IT Kaspersky Lab stwierdził, że dla ponad połowy (58%) dyrektorów ds. bezpieczeństwa IT niekontrolowana ekspansja chmury stanowi największą obawę odnośnie bezpieczeństwa.


Wykorzystując różne platformy w ramach chmury hybrydowej, firmy mogą szybciej dostarczać swoje produkty i usługi, a także optymalizować ich wydajność. Jednak mimo niezaprzeczalnych zalet przetwarzanie w chmurze, szczególnie gdy infrastruktura jest utrzymywana przez dostawców zewnętrznych, może również wiązać się z dodatkowymi wyzwaniami w zakresie cyberbezpieczeństwa. Naruszenie bezpieczeństwa danych w wyniku incydentu w chmurze publicznej to dla przedsiębiorstwa koszt rzędu średnio 1,64 miliona dolarów[1]. Dlatego dyrektorzy ds. bezpieczeństwa IT mają większy problem z zabezpieczeniem swoich danych, a w efekcie z ochroną finansów firmy.

Zarządzanie złożonymi środowiskami IT staje się dodatkowo utrudnione z powodu braku wykwalifikowanych zasobów - co stanowi kolejne wyzwanie dla cyberbezpieczeństwa korporacyjnego. Adaptacja chmury hybrydowej wymaga zaangażowania specjalistów potrafiących skonfigurować i zarządzać bezpieczeństwem wszystkich elementów infrastruktury IT. Dla dyrektorów ds. bezpieczeństwa IT oznacza to problemy kadrowe: ponad jedna trzecia (38%) twierdzi, że trudno jest znaleźć specjalistów, którzy poradzą sobie z tym "miszmaszem w chmurze".

W tej sytuacji dyrektorzy ds. bezpieczeństwa IT potrzebują jednego rozwiązania, które nie tylko zapewni im wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również sprawi, że warstwa cyberbezpieczeństwa firmy będzie widoczna i będzie mogła być zarządzana w całej infrastrukturze chmury, nawet przez ograniczony zespół odpowiedzialny za ochronę.

Maksim Frołow, wicedyrektor ds. globalnej sprzedaży w Kaspersky Lab, powiedział: Nie da się zaprzeczyć, że ze względu na oferowane korzyści biznesowe chmura stanowi dla wielu przedsiębiorstw kluczowy element strategicznej transformacji cyfrowej. Stopień adopcji chmury zwiększa się w szybkim tempie i żadne obawy związane z bezpieczeństwem z pewnością nie zniechęcą firm do tego rozwiązania. Dlatego istotne jest szybkie i skuteczne wdrożenie elastycznej ochrony. Zabezpieczenie danych i pracy w środowisku chmury, oprócz obsługi wbudowanych możliwości ochrony platformy w chmurze, jest niezwykle istotne. Dlatego warstwy ochrony powinny zawierać możliwość monitorowania zachowania aplikacji oraz zakazywania wszelkiej podejrzanej aktywności, zapobiegać exploitom poprzez wykorzystywanie najnowszej analizy zagrożeń, jak również identyfikować i automatycznie łatać luki w zabezpieczeniach, aby chronić przed zagrożeniami dane i zadania przenoszone w obrębie infrastruktury chmury. Najlepsze rozwiązania oferują również możliwości orkiestracji, dzięki czemu zespoły IT mogą kontrolować, do jakich zadań uzyskiwany jest dostęp i jakie dane są przetwarzane w obrębie lokalizacji firmy oraz poza nią.

Kaspersky Hybrid Cloud Security wykorzystuje szerokie doświadczenie Kaspersky Lab i zabezpiecza firmy, chroniąc aplikacje oraz dane w systemach fizycznych i wirtualnych oraz zadania oparte na chmurze. Rozwiązanie zapewnia integrację z usługą Amazon Web Services (AWS) oraz obsługuje platformę Azure firmy Microsoft, umożliwiając klientom bezpieczne przenoszenie danych i aplikacji w swoim środowisku IT. Oferuje również ujednoliconą kontrolę zarządzania i orkiestracji bezpieczeństwa w celu zarządzania bezpieczeństwem IT lokalnie i w chmurze, co częściowo zmniejsza problem braków w personelu dysponującym specjalistyczną wiedzą.

Więcej informacji odnośnie rozwiązania firmy Kaspersky Lab dla chmury hybrydowej znajduje się na stronie https://www.kaspersky.pl/ochrona-dla-korporacji/cloud-security-product.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

[1] Według raportu Kaspersky Lab: https://r.kaspersky.pl/B91Tk