5 września 2018

Wielu obecnych studentów będzie wykonywało zawody, które jeszcze nie istnieją

Postęp technologiczny oznacza, że zawody ulegają ciągłej zmianie. Nawet tradycyjne zajęcia w dziedzinie medycyny czy rolnictwa nieustannie ewoluują, aby dostosować się do technologii, które zaczęły odgrywać w nich zasadniczą rolę. W celu zachęcenia młodych ludzi do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, które mogą stanowić codzienność w ich przyszłej pracy, Kaspersky Lab organizuje konkurs dla studentów Secur'IT Cup.


Poniżej znajduje się lista kilku przykładowych zawodów, do których przygotowują się dzisiejsi studenci:

  • Zdalny chirurg: w wielu przypadkach chirurdzy nie będą już musieli być fizycznie obecni na sali operacyjnej: zamiast tego będą zdalnie obsługiwać inteligentne maszyny bez potrzeby kontaktu fizycznego z pacjentami.
  • Specjalista ds. interakcji pomiędzy człowiekiem a robotem: jeżeli roboty mają pracować i żyć wśród ludzi, trzeba będzie je nauczyć, jak podchodzić do skomplikowanej materii ludzkich emocji, podczas gdy ludzie będą potrzebować szkolenia w zakresie skutecznej komunikacji z maszyną.
  • Architekt rzeczywistości rozszerzonej: rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality, AR) wzbogaca nasze doświadczenia poprzez nakładanie wirtualnych obrazów na te rzeczywiste. Architekci rzeczywistości rozszerzonej będą potrafili na przykład nałożyć w czasie rzeczywistym trójwymiarowe modele budynku na przestrzeń, w której postawnie, aby mieć lepsze wyobrażenie tego, jak wkomponuje się w otoczenie.
  • Deweloper inteligentnych domów: inteligentny dom wymaga ekosystemu dostosowanego do zwyczajów, potrzeb, przestrzeni oraz dynamiki rodziny właściciela. Kreatywni deweloperzy będą mieli za zadanie opracować systemy i algorytmy dostosowane do ogromnej różnorodności unikatowych sposobów funkcjonowania gospodarstw domowych.
  • Projektant ubrań tworzonych z użyciem technologii druku 3D: ubrania będą w coraz większym stopniu generowane komputerowo, co zrewolucjonizuje proces produkcji. Projektant 3D będzie projektował ubrania, które mogą być w całości wytworzone przez maszyny.
Steve Sully, zastępca dyrektora globalnej agencji rekrutacyjnej Robert Half Technology, powiedział: Dziwi mnie, że jedynie 40 proc. studentów uważało, że ich zawód jeszcze nie istnieje, ponieważ na przestrzeni kolejnych 20 lat niemal wszystkie zawody ulegną znacznemu przeobrażeniu w stosunku do ich obecnej postaci. Wynika to z tego, że technologia i Przemysł 4.0 - a zwłaszcza sztuczna inteligencja - rewolucjonizują rynek pracy i umiejętności, na które istnieje zapotrzebowanie. Kluczem jest zdolność przystosowania się i uczenie się przez całe życie, dlatego studenci powinni zastanowić się, w jak sposób ich zdolności mogą być przydatne w karierze, jaką ostatecznie wybiorą.

Fundamentalne znaczenie dla wszystkich tych przyszłych zawodów, które będą całkowicie zależne od technologii i systemów połączonych, będzie miało zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo jest dzisiaj ogromnie ważne, a jego znaczenie będzie tylko rosło, ponieważ technologia staje się głównym czynnikiem umożliwiającym istnienie przyszłych zawodów. Od ochrony pacjentów po zapewnienie bezpieczeństwa ludziom na wypadek, gdyby sztuczna inteligencja wymknęła się spod kontroli - cyberbezpieczeństwo powinno być uwzględniane we wszystkich procesach technologicznych, ponieważ przestępcy nadal będą próbować wykorzystywać możliwości stwarzane przez świat, który oplata coraz gęstsza sieć połączeń. Obecnie występuje poważny niedobór wykwalifikowanych pracowników w tym sektorze, dlatego zachęcam studentów, aby rozważyli pracę w tej krytycznej branży - powiedział Jewgienij Kasperski, dyrektor generalny Kaspersky Lab.

Organizując nową edycję konkursu dla studentów - Secur'IT Cup - Kaspersky Lab zachęca do wykazania się kreatywnością w wymyślaniu sposobów zabezpieczenia ludzi przed zagrożeniami przyszłości. W konkursie mogą wziąć udział studenci z całego świata niezależnie od kierunku nauczania. Uczestnicy będą mogli wygrać 10 000 dolarów oraz rywalizować u boku podobnie myślących studentów, jak również dowiedzieć się, jak wygląda praca w branży cyberbezpieczeństwa. W tym roku zadania będą koncentrowały się wokół rozwiązywania problemów, które jeszcze kilka lat temu wydawały się być zagadnieniami z przyszłości, ale dzięki obecnej technologii i przemysłowi stały się bardzo realne:

  • Cyfrowa służba zdrowia - ochrona maszyn połączonych z internetem, które zdalni chirurdzy wykorzystują do przeprowadzania operacji, przed szkodliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym przejęciem kontroli.
  • Internet Rzeczy - ekosystem inteligentnego domu będzie wymagał zabezpieczenia przed zagrożeniami związanymi z lukami, które umożliwiają cyberprzestępcom wniknięcie do sieci i przejęcie kontroli.
  • Bezpieczeństwo osobiste - stworzenie solidnych i etycznych zasad dotyczących interakcji między człowiekiem a robotem będzie stanowiło jedno z najistotniejszych zadań ekspertów ds. bezpieczeństwa ukierunkowanych na zapewnienie ochrony w równym stopniu maszynom, jak i ludziom.
Patimat Darbiszewa, jedna z zeszłorocznych finalistek, która pracowała nad projektem zapobiegania szpiegostwu przemysłowemu, podzieliła się swoimi wrażeniami z konkursu: Udział w konkursie Secur'IT Cup daje możliwość zdobycia doświadczenia w rozwiązywaniu ciekawych, realnych zadań, które znajdują się na styku różnych dziedzin i obszarów doświadczenia. Umożliwia zastosowanie swoich umiejętności w praktyce, nawet przy braku doświadczenia technicznego. Nie jest wymagana dogłębna wiedza czy doświadczenie w dziedzinie IT, ponieważ w konkursie najważniejsze jest posiadanie otwartego umysłu, ciekawości świata i umiejętności rozwiązywania problemów. Cieszę się, że mogłam spotkać w finale osoby pochodzące z tak wielu różnych miejsc i środowisk.

Więcej informacji na temat konkursu Secur'IT Cup, łącznie ze szczegółami związanymi z procedurą zgłaszania się i nagrodami, znajduje się na stronie https://secureitcup.kaspersky.com.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.