28 stycznia 2003

Epidemia robaka Helkern - chronologia wydarzeń

Najświeższe dane dowodzą, że Helkern pojawił się już kilka dni przed 25 stycznia 2003, kiedy to cały świat zwrócił na niego uwagę. Pierwsze zarejestrowane wystąpienie tego robaka miało miejsce 20 stycznia 2003 o godzinie 19:07. Przechwycony przez firmę Kaspersky Lab pakiet został wysłany z komputera należącego do jednego z amerykańskich dostawców internetowych. Tego samego dnia kod Helkerna został wykryty w pakiecie wysłanym z holenderskiego serwera.

Po tych dwóch incydentach robak "zamilkł" aż do 23 stycznia 2003, kiedy to o godzinie 20:21 przechwycono kolejny jego pakiet, również pochodzący z Holandii. Eksplozja aktywności Helkerna nastąpiła rankiem 25 stycznia. "Inkubacja" robaka trwała zatem przynajmniej pięć dni. W tym czasie zdążył on zainfekować bardzo dużą ilość serwerów na całym świecie, co doprowadziło do uruchomienia destrukcyjnej reakcji łańcuchowej.

Geograficzny zasięg Helkerna:

Kraje Procentowa ilość
zainfekowanych serwerów
USA 48.4%
Niemcy 8.2%
Południowa Korea 4.9%
Wielka Brytania 4.9%
Kanada 4.9%
Chiny 3.3%
Holandia 2.7%
Tajwan 2.7%
Grecja 2.2%
Szwecja 2.2%

W chwili obecnej epidemia została praktycznie całkowicie zneutralizowana, a funkcjonowanie internetu wróciło do normy. Kopie Helkerna ciągle pojawiają się w sieci lecz w ilościach stukrotnie mniejszych niż w szczytowym okresie jego aktywności.