21 lutego 2018

Koniec związku może oznaczać problemy związane z prywatnością online

Ponieważ konta online oraz urządzenia połączone z internetem odgrywają coraz większą rolę w codziennym życiu większości ludzi, osoby będące w związku mogą mieć trudności z określaniem granic swojej prywatności. A co się dzieje, gdy związek się rozpadł? Według globalnego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i Toluna 21% osób szpiegowało byłego partnera/partnerkę za pośrednictwem konta online, do którego miało dostęp, a pewna część dopuściła się zemsty lub rozważała takie działania.


Prywatność staje się pojęciem coraz bardziej płynnym w świecie cyfrowym, a związki nie stanowią wyjątku. Na przykład 70% par udostępnia sobie hasła, PIN-y czy odciski palców umożliwiające uzyskanie dostępu do urządzeń, podczas gdy 26% przechowuje poufne dane na urządzeniu swojego partnera/partnerki: jak np. prywatne wiadomości czy intymne zdjęcia lub filmy. Ponadto ludzie przechowują poufne dane na kontach i urządzeniach, które współdzielą z drugą połówką - na przykład informacje finansowe czy dane związane z pracą.

Wszystko jest w porządku, dopóki związek ma się dobrze i dane znajdują się w godnych zaufania rękach, jednak po zerwaniu mogą pojawić się problemy. Gdy coś zaczyna się psuć, współdzielenie intymnych wspomnień na urządzeniach lub kontach online przestaje być naturalnym elementem związku i może zmienić się w koszmar pod względem prywatności.

Spośród osób, które doświadczyły rozstania, 12% ujawniło lub chciało publicznie ujawnić prywatne informacje swojego byłego partnera/partnerki w ramach zemsty, 12% zniszczyło lub chciało zniszczyć urządzenie swojego/swojej eks, a 21% szpiegowało byłego partnera/partnerkę za pośrednictwem kont, do których miało dostęp. Można również mówić o pewnym ryzyku finansowym, gdyż jedna osoba na dziesięć (10%) przyznała się do wydawania pieniędzy swojego byłego partnera/partnerki online.

Co ciekawe, można dostrzec pewne różnice ze względu na płeć, ponieważ mężczyźni znacznie bardziej niż kobiety są skłonni do publicznego ujawniania prywatnych informacji swojej byłej partnerki w ramach zemsty (17% w porównaniu z 7%) oraz wykorzystywania informacji swojej eks do własnych celów (17% w porównaniu z 8%). Z kolei kobiety są bardziej skłonne usunąć po zerwaniu wszystkie informacje byłego partnera z własnego urządzenia (55% w porównaniu z 49%) oraz wszystkie zdjęcia i filmy z nim (56% w porównaniu z 48%).

Jednak kobiety również nie wahają się stosować ukradkowych działań - 33% kobiet przyznało się do szpiegowania byłych partnerów za pośrednictwem portali społecznościowych, podczas gdy w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 28%.

Świat cyfrowy oferuje parom doskonałe możliwości komunikacji, jednak w przypadku rozstania stwarza również poważne zagrożenia dla prywatności - powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab. W związku z tym, że znaczna część osób wydaje się być skłonna ujawnić intymne dane dotyczące swoich byłych partnerów/partnerek, zawsze należy zachować ostrożność podczas powierzania drugiej osobie jakichkolwiek intymnych danych i dokładnie wiedzieć, gdzie są przechowywane. Co więcej, zawsze istnieje możliwość zawarcia "intercyzy" cyfrowej określającej własność danych, zanim pojawi się problem prywatności.

Na szczęście rozstanie nie musi oznaczać zagrożenia dla prywatności. Zawsze należy pamiętać o zmianie haseł do kont, do których dostęp posiada były partner/partnerka. Można wykorzystać do tego narzędzie Kaspersky Password Manager, które zagwarantuje mocne hasła i pomoże bezpiecznie je przechowywać. Ponadto rozwiązanie Kaspersky Total Security zawiera narzędzie wymazywania danych, dbające o trwałe usuwanie plików, których użytkownik nie chce ujawnić innym osobom, natomiast intymne wiadomości na urządzeniu z systemem Android można ukryć przy użyciu funkcji "Ochrona prywatności" wbudowanej w rozwiązanie Kaspersky Internet Security for Android.

Pełne wyniki raportu wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej są dostępne na oficjalnym blogu Kaspersky Lab - Kaspersky Daily: https://kas.pr/34ur.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.