12 grudnia 2017

Nie pozwól, by nieoczekiwane wydatki związane z cyberzagrożeniami zepsuły Twoje święta

Gorączka zakupów online w okresie przedświątecznym to również obfite plony dla cyberprzestępców. Prezenty, żywność i imprezowe stroje planuje zakupić w internecie aż 83% konsumentów, wydając średnio na rodzinę o około 900 zł więcej niż w ubiegłym roku (wg Deloitte). Jednak cyberprzestępcy również szykują się na "łowy", a badanie Kaspersky Lab pokazuje, że koszt odzyskania danych skradzionych lub uszkodzonych w wyniku infekcji może wynieść nawet ponad 2 000 zł.


Intensywne korzystanie z komputerów i smartfonów do realizowania zakupów świątecznych to obecnie norma, jednak nasze przywiązanie do tych urządzeń stanowi olbrzymią wartość dla cyberprzestępców, którzy biorą je na celownik z pobudek finansowych. Od ataków oprogramowania ransomware, które blokuje dostęp do danych dla okupu, po phishingowe wiadomości e-mail wyłudzające informacje dotyczące bankowości online, które później są sprzedawane na podziemnych forach przestępczych - ataki na urządzenia cyfrowe stanowią potężne źródło zysków dla cyberprzestępców.

Same urządzenia są także cenne dla użytkowników, a jakiekolwiek ich uszkodzenie może być źródłem olbrzymiego stresu. Na przykład laptopy i smartfony stanowią wygodne narzędzia do przechowywania cyfrowych wspomnień, a użytkownicy uważają, że 21% przechowywanych na nich informacji jest nie do odzyskania, gdyby zostały utracone. Z kolei w przypadku danych, które da się odzyskać, badanie Kaspersky Lab pokazuje, że koszt przywrócenia tych informacji to średnio ponad 2 000 zł.

Ryzyko utraty danych jest znacznie większe w okresie przedświątecznym, gdy konsumenci spędzają więcej czasu i wydają więcej pieniędzy w internecie, częściej korzystają z poczty e-mail w celu sprawdzania stanu swoich zamówień i chętnie łączą się publicznymi sieciami Wi-Fi - powiedział Andriej Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie, Kaspersky Lab. Zwiększa się także ryzyko zgubienia lub kradzieży smartfonów, które również mogą być źródłem cennych danych dla cyberprzestępców, jeżeli nie są należycie zabezpieczone. Zadbanie o odpowiednią ochronę informacji i swoich cyfrowych wspomnień jest zatem kluczowe, szczególnie w najbliższych dniach.

Aby uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych konsekwencji działań cyberprzestępców - nie tylko w okresie przedświątecznym, należy zadbać o regularne wykonywanie kopii zapasowej najważniejszych danych, zapewnić swoim urządzeniom należytą ochronę oraz kierować się zdrowym rozsądkiem podczas zakupów online. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad bezpieczeństwa:

  • Zadbaj o ochronę - upewnij się, że posiadasz na swoich urządzeniach skuteczne rozwiązanie bezpieczeństwa. Zaawansowane aplikacje tego typu blokują ataki sieciowe, wykrywają luki w zabezpieczeniach, zapobiegają atakom oprogramowania ransomware i zwiększają bezpieczeństwo zakupów online. Przykładem takiego rozwiązania jest Kaspersky Total Security.
  • Nie daj się oszukać - kupuj online wyłącznie na zaufanych stronach i serwisach, upewniając się, że ich adres rozpoczyna się od znaków "https", co oznacza, że wszystkie przesyłane dane są zabezpieczone szyfrowaniem. Pamiętaj także, że jeżeli oferta online jest zbyt atrakcyjna, by mogła być prawdziwa, najprawdopodobniej jest oszustwem, szczególnie jeżeli pochodzi od sprzedawcy, o którym nigdy wcześniej nie słyszałeś.
  • Kopiuj na zapas - regularnie twórz kopię zapasową najcenniejszych danych. Zwróć uwagę, by przechowywać kopię w postaci zaszyfrowanej, dzięki czemu tylko Ty będziesz mieć dostęp do danych i będą one bezpieczne, nawet gdy zgubisz urządzenie. Zadbaj także o to, by kopia zapasowa nie była przechowywana na nośniku, który jest na stałe podłączony do komputera.
  • Bez hasła ani rusz - zadbaj o przygotowanie silnych haseł do wszystkich kont i usług online, z których korzystasz. Nigdy nie korzystaj z tego samego hasła do różnych usług.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.