13 października 2017

Wniknij do HuMachine: Kaspersky Lab zaprasza entuzjastów rzeczywistości wirtualnej, aby byli świadkami bitwy pomiędzy jasną i ciemną stroną cyberprzestrzeni

Jak to jest być człowiekiem-maszyną (HuMachine)? Teraz każdy może się tego dowiedzieć. Kaspersky Lab opublikował interaktywny film akcji "Enter The HuMachine" w rzeczywistości wirtualnej, aby pokazać, w jaki sposób można połączyć intelekt ludzki, olbrzymie ilości danych oraz uczenie maszynowe w koncepcję technologiczną, która wykorzystuje światowej klasy technologie ochrony przed cybezagrożeniami, aby pomóc zabezpieczyć ludzi przed najbardziej wyrafinowanymi cyberzagrożeniami.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat mogliśmy obserwować spektakularną ewolucję cyberzagrożeń. Od prymitywnych, nieszkodliwych weryfikacji koncepcji, które można było dostrzec gołym okiem i rozbroić jednym poleceniem, po potężne, niewidoczne programy działające w ramach cyberwojen, potrafiące wstrzymać działanie fabryk, a nawet elektrowni. Aby powstrzymać taki szkodliwy kod przed ingerencją w życie człowieka, technologie ochrony również musiały ewoluować.

Cyberbezpieczeństwo stanowi dzisiaj szczególnie istotną kwestię, ponieważ jedno włamanie może zakłócić funkcjonowanie istotnego dla naszego życia obiektu, a nawet całego miasta. Współczesny świat opiera się na technologiach, które współdziałają ze sobą jak jeden system, aby życie człowieka było wygodniejsze i bezpieczniejsze. Wystarczy, że jeden cyfrowy trybik w tym mechanizmie ulegnie zniszczeniu, a runąć może cały system.

Od ponad 20 lat eksperci z Kaspersky Lab pracują nad tym, aby skutecznie chronić konsumentów i firmy przed nieustannie ewoluującym krajobrazem zagrożeń. Efektem tych starań jest koncepcja technologiczna HuMachine: synergia olbrzymich ilości danych o zagrożeniach, uczenia maszynowego oraz doświadczenia ludzkiego. W Kaspersky Lab koncepcja HuMachine jest wykorzystywana w ramach jednej z najlepszych na świecie technologii bezpieczeństwa potrafiącej wykrywać i blokować nawet najbardziej niebezpieczne i wyrafinowane cyberzagrożenia.Aby zapoznać użytkowników z tą koncepcją w atrakcyjny sposób, Kaspersky Lab przygotował interaktywny film akcji w rzeczywistości wirtualnej. Osadzony w fikcyjnym świecie o nazwie System, film pozwala widzom przyjąć perspektywę Nowicjusza - bota bezpieczeństwa, który został stworzony przez ludzi, aby chronić System i jego mieszkańców przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami. Wyposażony w inteligentne algorytmy uczenia maszynowego oraz wyuczony na rozległej bazie informacji o cyberzagrożeniach o rozmiarze ponad petabajta (ponad milion gigabajtów), Nowicjusz podejmuje swoje obowiązki, by wkrótce stanąć "twarzą w twarz" z zagrożeniem, którego istnienia nie wyobrażał sobie nawet w swoich najstraszniejszych cybersnach.

Wszystko, co dotyczy technik ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem i cyberzagrożeniami, zwykle postrzegamy jako coś potwornie nudnego, a w żadnym razie ekscytującego. Tymczasem wewnątrz komputerów czy urządzeń mobilnych w każdej sekundzie dzieją się miliony różnych ekscytujących rzeczy, zwłaszcza jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Cyberatak przypomina zapierającą dech w piersiach walkę między atakującymi a obrońcami. W "Enter the HuMachine" staraliśmy się oddać tę bitwę wizualnie oraz wyjaśnić, jak wyobrażamy sobie przyszłość cyberbezpieczeństwa. Chociaż jest to całkowicie fikcyjna historia, pozwala zrozumieć, czym tak naprawdę jest nasze podejście HuMachine - powiedział Aleksiej Malanow, ekspert ds. szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab, oraz konsultant technicznym podczas tworzenia filmu.

Informacje szczegółowe o wirtualnej, interaktywnej przygodzie "Enter The HuMachine" znajdują się na stronie https://vr.kaspersky.com. Do obsługi interaktywnej wersji filmu wymagany jest zestaw pozwalający na pełną obsługę VR. Dla osób nieposiadających takiego sprzętu Kaspersky Lab przygotował film w wersji 360-stopni, którą można obejrzeć z użyciem dowolnych okularów do rzeczywistości wirtualnej: https://youtu.be/YkzhifU3F9I. Kaspersky Lab udostępnił także zwiastun filmu: https://youtu.be/MxL45blJ-nA.


Więcej informacji na temat koncepcji HuMachine znajduje się na oficjalnym blogu Kaspersky Lab - Kaspersky Daily: https://kas.pr/157p.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.