11 września 2017

Krok w kierunku bezpiecznego przemysłu: Kaspersky Lab i Nornickel nawiązują współpracę

Kaspersky Lab oraz grupa Nornickel podjęły decyzję o współpracy w sferze bezpieczeństwa informacji. Celem partnerstwa jest stworzenie wszechstronnego systemu ochrony sieci korporacyjnych i przemysłowych, jak również integracja najnowocześniejszych technologii w celu zwalczania cyberzagrożeń i zwiększenia ogólnego poziomu bezpieczeństwa jednej z największych na świecie firm z branży wydobywczej i metalurgicznej.

Cyberprzestępcy coraz częściej atakują środowiska przemysłowe oraz elementy infrastruktury krytycznej. Według zespołu Kaspersky Lab odpowiedzialnego za reagowanie na incydenty komputerowe w zakresie przemysłowych systemów sterowania (ICS CERT), przez ostatnie trzy miesiące co trzeci komputer PC na świecie wchodzący w skład infrastruktury przemysłowej był narażony na cyberzagrożenia. Próby infekcji były dokonywane zarówno w sposób bezpośredni, jak i za pośrednictwem sieci korporacyjnych.

Kaspersky Lab nawiązał współpracę z grupą Nornickel w celu wzmocnienia cyberbezpieczeństwa sieci przemysłowych oraz procesów tego giganta przemysłowego. Oprócz wykorzystywania zasobów technologicznych, takich jak wyspecjalizowane rozwiązanie bezpieczeństwa dla infrastruktur przemysłowych, strony zamierzają aktywnie rozwijać i stosować analitykę zagrożeń oraz usługi szkoleniowe. Podejście to pomoże rozpoznawać zagrożenia z wyprzedzeniem, przewidywać nowe trendy ataków i minimalizować wpływ czynnika ludzkiego, który powoduje znaczący odsetek korporacyjnych incydentów naruszenia bezpieczeństwa. Globalne doświadczenie firmy Kaspersky Lab zostanie wykorzystane podczas rozwoju systemów bezpieczeństwa informacji oraz standardów korporacyjnych w celu zabezpieczenia procesów produkcyjnych firmy Nornickel.

Nornickel to zdywersyfikowany konglomerat przemysłowy, do którego należą przedsiębiorstwa z sektora górniczego i geologicznego, metalurgicznego, energetycznego oraz transportowego. Zakłócenie jednego z tych łańcuchów produkcyjnych mogłoby spowodować poważne szkody materialne i straty związane z reputacją. Jako jedna z największych organizacji przemysłowych na świecie, inwestujemy w cyberbezpieczeństwo, zdając sobie sprawę, jak istotne jest to dzisiaj dla przyszłego rozwoju - powiedział Władysław Gasumianow, wiceprezes i członek zarządu, Nornickel.

Jewgienij Kasperski, prezes i dyrektor generalny Kaspersky Lab, powiedział: Cyberzagrożenia dla środowisk przemysłowych zasadniczo różnią się od tradycyjnych zagrożeń "biurowych" pod względem skali potencjalnych konsekwencji: mogą być naprawdę destrukcyjne. Co więcej, ochrona systemów przemysłowych wymaga innego podejścia - takiego, w którym jednym z najwyższych priorytetów jest utrzymanie integralności i ciągłości procesu produkcyjnego. Wszelkie zakłócenie technologii operacyjnej może prowadzić do przerwania produkcji, awarii sprzętu i spowodować ogromne straty lub, co gorsze, katastrofę przemysłową. Cieszymy się, że Nornickel, jeden z największych producentów metali, postanowił stworzyć wszechstronny zintegrowany system bezpieczeństwa zarówno dla systemów korporacyjnych, jak i przemysłowych. Dla firmy Nornickel jest to istotny krok w kierunku utrzymania stabilnego rozwoju swojej działalności w obliczu coraz bardziej złożonych cyberzagrożeń. Przyszłość dzieje się już teraz, a współczesne fabryki stanowią obecnie ogromne cyberfizyczne systemy, które wymagają ochrony przed zagrożeniami informacyjnymi.

Informacje na temat Norilsk Nickel

PJSC «MMC «NORILSK NICKEL» to zdywersyfikowana firma z branży górniczej i metalurgicznej, największy na świecie producent rafinowanego niklu oraz palladu, jak również czołowy producent platyny, kobaltu, miedzi oraz rodu. Firma wytwarza także złoto, srebro, iryd, selen, ruten oraz tellur. Jednostki produkcyjne grupy «NORILSK NICKEL» obejmują oddział polarny, zlokalizowany w Okręgu Przemysłowym Norylsk na półwyspie Tajmyr, oraz kolską firmę górniczą i metalurgiczną na Półwyspie Kolskim w Rosji, jak również rafinerię niklu Harjavalta w Finlandii. Akcje PJSC «MMC «NORILSK NICKEL» są notowane na giełdzie moskiewskiej i petersburskiej.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.