15 marca 2017

Niewystarczające dbanie o urządzenia i aplikacje grozi utonięciem w cyfrowym bałaganie

Wykorzystujemy coraz więcej aplikacji, a pojemność naszych urządzeń stale rośnie. Niestety w efekcie coraz bardziej wzrasta zaśmiecenie cyfrowe, a z powodu słabego zarządzania aplikacjami urządzenia stają się podatne na zagrożenia bezpieczeństwa. Nowy raport Kaspersky Lab ukazuje skalę problemu cyfrowego zaśmiecenia dotyczącego użytkowników na całym świecie.


Badanie ujawniło, że co miesiąc użytkownicy instalują średnio 12 aplikacji dla Androida, usuwając jednocześnie tylko 10, co oznacza dwie dodatkowe aplikacje na urządzeniu w ciągu jednego miesiąca. Wraz ze wzrostem liczby programów instalowanych na urządzeniach pojawia się ryzyko zaśmiecenia cyfrowego, któremu można zapobiec poprzez właściwe zarządzanie aplikacjami. Niestety z badania wynika, że tylko w połowie przypadków (55%) użytkownicy regularnie odświeżają i przeglądają zawartość swojego urządzenia, usuwając nieużywane dokumenty i narzędzia.

Wyniki te zostały przedstawione w nowym raporcie sporządzonym przez Kaspersky Lab - "Cyfrowy śmietnik i związane z nim zagrożenia". Badanie to opiera się na wiedzy uzyskanej z unikatowego połączenia wyników ankiety internetowej przeprowadzonej w 17 krajach, analizy statystycznej w oparciu o chmurę Kaspersky Security Network oraz eksperymentu dotyczącego wydajności aplikacji przeprowadzonego przez wewnętrznych testerów Kaspersky Lab.

Wzrost zaśmiecenia cyfrowego oznacza, że uaktualnianie aplikacji oraz usuwanie zbędnego oprogramowania nigdy nie było tak istotne z punktu widzenia zwalczania cyberzagrożeń, które wykorzystują słabe punkty w aplikacjach w celu przeniknięcia do urządzeń. Jednak badanie pokazało, że w jednej czwartej przypadków (28%) użytkownicy aktualizują aplikacje na swoich urządzeniach tylko wtedy, gdy są do tego zmuszeni, a w 10% przypadków unikają tego za wszelką cenę.

Jednym z głównych zagrożeń jest to, że aplikacje same z siebie mogą narazić na ryzyko dane i urządzenia użytkowników. Kaspersky Lab ustalił, że spośród 100 aplikacji dla systemu Android, jakie mogą być zarządzane przez użytkowników (tj. instalowane i usuwane), 83 posiada dostęp do poufnych informacji swoich właścicieli, takich jak kontakty, wiadomości i dane, a nawet może wykonywać połączenia telefoniczne i wysyłać SMS-y.

Dodatkowo wyniki uzyskane dzięki chmurze Kaspersky Security Network pokazują, że wiele aplikacji działa w tle bez zezwolenia posiadaczy urządzeń. Podczas testów obejmujących reprezentatywną próbkę 66 popularnych aplikacji dla Androida okazało się, że 54 z nich uruchamiały się automatycznie w tle - użytkownicy nawet nie musieli ich aktywować - zużywając średnio 22 MB transferu danych dziennie bez żadnej interakcji ze strony użytkownika. Ustawienia aplikacji dają użytkownikom pewien stopień kontroli nad tym, do czego aplikacja może uzyskać dostęp i z czym może się komunikować na urządzeniu. Jednak z badania wynika, że tylko 40% osób świadomie dopasowuje ustawienia każdej aplikacji na swoim smartfonie. Co więcej, tylko 32% użytkowników potrafi zrezygnować z instalacji aplikacji mobilnej, jeśli nie odpowiadają im warunki licencji.

Użytkownicy narażają swoje urządzenia i dane na zagrożenia, ponieważ nie dbają o nie poprzez wykonywanie prostych i podstawowych działań obejmujących aktualizowanie oprogramowania i aplikacji oraz usuwanie zbędnych narzędzi, dostosowywanie ustawień oraz odinstalowywanie nieużywanych aplikacji. Wzrost zaśmiecenia cyfrowego na naszych urządzeniach oznacza, że coraz bardziej zaniedbujemy konserwację takich aplikacji. Niestety postępujemy tak ze szkodą dla siebie, ponieważ tego rodzaju zaniechania mogą prowadzić do szeregu problemów, takich jak nieprawidłowe działanie urządzenia, krótsza żywotność baterii oraz infekcje szkodliwym oprogramowaniem. Aplikacje mają dostęp do najbardziej poufnych i osobistych danych, jakie posiadamy na naszych urządzeniach. Niestety użytkownicy często nie są świadomi, że udostępniają takie dane. Dlatego zalecamy uporządkowanie swojego cyfrowego środowiska. Tak jak czysty, niezagracony pokój pozwala tchnąć świeżą energię do domu i życia, niezagracony komputer czy smartfon oznacza przyjemniejsze i, co istotne, bezpieczniejsze korzystanie - powiedział Andriej Mochola, szef działu odpowiadającego za rozwiązania dla konsumentów, Kaspersky Lab.


Aby zapobiegać zaśmieceniu cyfrowemu i chronić swoje prywatne dane, Kaspersky Lab zaleca użytkownikom, aby podjęli następujące działania:

  • Zorientuj się, co przechowujesz i gdzie to trzymasz - poświęć trochę czasu na przejrzenie swoich urządzeń i zorientowanie się, jakie informacje są przechowywane w określonych aplikacjach i plikach.
  • Przeprowadź "wiosenne porządki" na swoim urządzeniu - przeznacz czas na uporządkowanie swojego cyfrowego środowiska, regularnie usuwając i odświeżając informacje przechowywane na Twoich urządzeniach.
  • Aktualizuj oprogramowanie i aplikacje - uaktualnienia należy instalować natychmiast po ich pojawieniu się.
  • Stosuj wyspecjalizowane oprogramowanie - narzędzia do usuwania zbędnego oprogramowania, np. to zintegrowane z flagowymi rozwiązaniami bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab, skanują wszystkie aplikacje, które są zainstalowane na urządzeniu, zaznaczając te, które stanowią potencjalne ryzyko lub są rzadko używane.
Pełne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej są dostępne na oficjalnym blogu Kaspersky Lab - Kaspersky Daily: https://kas.pr/K9ra.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.