28 lutego 2017

Kaspersky Lab spogląda w przyszłość, udostępniając projekt Earth 2050

Kaspersky Lab, globalna firma z branży cyberbezpieczeństwa obchodząca w tym roku 20-lecie swojej obecności na rynku, informuje o uruchomieniu Earth 2015 — strony internetowej, na której znaleźć można prognozy dotyczące rozwoju społecznego i technologicznego, jaki dokona się w ciągu najbliższych 30 lat. Firma zaangażowała futurologów, takich jak Ian Pearson, zebrała wizje przyszłości od własnych badaczy i rozmawiała z artystami oraz naukowcami, aby stworzyć realistyczny obraz nieodległej przyszłości. Użytkownicy mogą kształtować tę wizję, zapoznając się z 200 prognozami i nadsyłając własne prognozy, które zostaną opublikowane na stronie.


Kaspersky Lab chce zrozumieć, jak będzie wyglądał świat w stosunkowo nieodległej przyszłości, aby lepiej poznać nadchodzące wyzwania. Jeśli całe nasze życie stanie się cyfrowe, jak poradzimy sobie z kwestią prywatności? Jeśli ludzie będą wszczepiać urządzenia do swojego ciała, podczas gdy dane będą znajdowały się w chmurze, w jaki sposób zabezpieczymy te informacje? Czy jeśli nie będzie już typowych punktów końcowych (takich jak komputery czy smartfony), branża cyberbezpieczeństwa skieruje się w stronę dostarczania rozwiązań ochrony, które dostosowują się do okoliczności, w jakich znajdują się klienci — niezależnie od tego, jakie urządzenia wykorzystują?

Andriej Lawrentjew, szef działu rozwoju technologii, Kaspersky Lab, skomentował: Wszystkie prognozy, jakie można znaleźć na stronie Earth 2050, mogą spełnić się w ciągu kilku dekad. Earth 2050 to dla nas nie tylko gimnastyka kreatywności. Od 20 lat eksperci z Kaspersky Lab walczą z cyberprzestępczością, obserwując jednocześnie, jak ewoluują zagrożenia. Dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a w wielu przypadkach zachęcają użytkowników do głębszego spojrzenia na aspekty bezpieczeństwa technologii przyszłości. Wynalazki — chociaż wydają się niesamowite — np. samochody, które nie potrzebują kierowcy, inteligentna infrastruktura miast oraz historia choroby otrzymywana i wysyłana od razu lekarzowi w innej części świata — mimo korzyści, jakie oferują, są jednocześnie obarczone pułapkami, ponieważ każda z tych technologii to także pole do popisu dla cyberprzestępców.

Obecnie strona zawiera prognozy dla 80 miast na całym świecie. Po wybraniu dowolnego z tych miast przez użytkownika na mapie pojawiają się prognozy. Portal jest podzielony na trzy kategorie czasowe: 2030, 2040 oraz 2050, z której każda zawiera prognozy przygotowane przez osoby będące uznanymi ekspertami w swojej dziedzinie — użytkownicy mogą na przykład przeczytać, jakie wyobrażenia przyszłości oferuje futurolog Ian Pearson oraz eksperci z Kaspersky Lab.

Podróż użytkownika nie ogranicza się do pisemnych prognoz. Earth 2050 zawiera 12 panoram takich miast jak Barcelona czy Szanghaj, jak również ilustracje różnych artefaktów przyszłości. Pokazują one, w modelu 360o, w jaki sposób mogą działać miasta przyszłości. Czy będziemy mogli dostosować wygląd każdej osoby, jaką zobaczymy na ulicy? Czy jesteśmy w stanie stworzyć sukienkę, która może zmieniać style? Czy samochody, które nie potrzebują kierowcy, to przyszłość branży taksówkarskiej w inteligentnych miastach? Czy możemy oglądać reklamy, śpiąc? To tylko niewielka część tego, co można znaleźć na nowej stronie Kaspersky Lab.


Wypełniając specjalny formularz, odwiedzający stronę mogą wzbogacić ją o własne pomysły. Zostaną one opublikowane po przejrzeniu przez zespół redakcyjny. Użytkownicy mogą dyskutować na temat opublikowanych prognoz oraz przesyłać własne. Na stronie będą często pojawiały się nowe treści przygotowane przez ekspertów, jak również prognozy zebrane z różnych źródeł. Mamy nadzieję, że na portalu pojawi się więcej autorów i zachęcimy naszych użytkowników i odwiedzających stronę do nadsyłania swoich najbardziej szalonych pomysłów odnośnie tego, jak może wyglądać przyszłość — dodał Andriej Lawrentjew.

Projekt Earth 2050 jest dostępny na stronie https://2050.earth.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.