27 stycznia 2017

Kaspersky Lab wspiera pierwsze w historii biennale antarktyczne - artystyczną ekspedycję, której celem jest badanie przyszłości ludzkości i kultury

Jewgienij Kasperski, prezes i dyrektor generalny Kaspersky Lab, weźmie udział w pierwszym w historii biennale antarktycznym - twórczej wyprawie, w którą wyruszą artyści, naukowcy i wizjonerzy w dziedzinie technologii z całego świata, aby eksplorować i tworzyć przyszłość kulturalną dla Antarktyki. Projekt ten, aktywnie wspierany przez Kaspersky Lab, zabierze jego uczestników w 12-dniową wyprawę z Argentyny na Antarktykę i z powrotem. Każdy uczestnik ekspedycji będzie naocznym świadkiem i współtwórcą procesu tworzenia sztuki.

Artystyczna ekspedycja, organizowana pod patronatem UNESCO, rozpocznie się 16 marca 2017 roku w Ushuaia - najbardziej wysuniętym na południe mieście, gdzie uczestnicy zaokrętują się na statku badawczym "Akademik Ioffe". Podczas przystanków w różnych lokalizacjach Antarktyki artyści będą wznosić tymczasowe dzieła sztuki lub dawać występy. Mobilność, przestrzeń jako skala odniesienia, dbałość o środowisko naturalne, ekspresja artystyczna i przenikliwość koncepcyjna będą stanowiły tematy tych obiektów sztuki. Wszystkie instalacje stworzone podczas wyprawy zostaną rozmontowane i załadowane z powrotem na statek, aby można było je później oglądać w największych muzeach i centrach artystycznych na świecie.

Antarktyka to ostatnie prawdziwie wolne miejsce i model przyszłości. Na mocy Traktatu antarktycznego z 1959 roku i podobnych umów międzynarodowych kontynent ten jest przeznaczony wyłącznie do działań twórczych oraz badań naukowych dla dobra całej ludzkości - powiedział Aleksander Ponomarew, lider projektu, artysta, żeglarz i filozof. Antarktyka to kontynent, który może zachęcać do myślenia o przyszłości ludzkości i kultury, a także dać możliwość tworzenia nowych sposobów postrzegania życia na naszej planecie.

Wśród artystów, którzy będą uczestniczyć w biennale antarktycznym, znajdą się Tomas Saraceno, Zhang Enli, Lara Favaretto, Matthew Ritchie oraz Hani Rashid.

Aleksander Ponomarew wierzy, że podróż ta będzie rewolucją, która zmienia podejście. Zamiast tradycyjnych pawilonów, w których odbywają się wystawy, powita nas lodowata niedostępność kontynentu antarktycznego. Zamiast w luksusowych apartamentach, będziemy mieszkać w ascetycznych kabinach. Zamiast chaotycznych twórczych wędrówek, doświadczymy połączenia z potęgą natury oraz eksplozji świadomości poprzez dialog z naukowcami, futurystami i wizjonerami technologicznymi.

Komentując przyszłą podróż na Antarktykę w ramach biennale, Jewgienij Kasperski, prezes i dyrektor generalny Kaspersky Lab, powiedział: Już wcześniej wspieraliśmy wyprawy antarktyczne, ale to będzie dla nas największy projekt na tym kontynencie. Uważam, że to fascynujące przedsięwzięcie. Do wspierania go przekonała mnie prawdziwa pasja organizatorów. Antarktyka nie przypomina żadnego innego miejsca na ziemi. To wspólny kontynent bez granic, który jest piękny, a zarazem kruchy w swej nieprzyjaznej do zamieszkania dzikości. Miałem już okazję odwiedzić ten kontynent i uważam, że jest to miejsce, które niezwykle inspiruje do artystycznej eksploracji i ekspresji. Jestem podekscytowany, że będę uczestniczył w tej ekspedycji, i z radością czekam na sztukę, która w trakcie niej powstanie.

Informacje o biennale antarktycznym

Biennale antarktyczne to projekt zainicjowany przez artystę, żeglarza i filozofa Aleksandra Ponomarewa, który ma już na swoim koncie kilka ekspedycji na Antarktykę. Aleksander Ponomarew zorganizował ponad 100 projektów artystycznych, wystaw i innych wydarzeń. Biennale ma stworzyć międzykulturową i interdyscyplinarną platformę służącą efektywnym dokonaniom i komunikacji na obszarach o ograniczonych zasobach, jak również społecznych i naturalnych ograniczeniach - w miejscach na obrzeżach ludzkości. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie http://www.antarcticbiennale.com.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.